Matteo Bandello: Pamětihodné příběhy (3/4)

03681293.jpeg

Nechte se čtyřikrát unést vyprávěním a lákavou atmosférou cinquecenta.

Poslouchejte na Vltavě od 8. srpna 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do úterý 16. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Matteo Bandello je italský renesanční autor, který se do historie literatury zapsal především proslulými novelami, jež mají mnohé společné s Boccacciovým Decameronem či Heptameronem Markéty Navarské. Ostatně taky se mu přezdívalo Lombardský Boccaccio. Bandellovy příběhy znal dokonce i William Shakespeare, který na jejich podkladě sepsal hry Mnoho povyku pro nic, Romea a Julii či Večer tříkrálový, ale sahali po nich i další dramatikové.

Každý příběh Bandello zvláštním věnovacím dopisem někomu připsal, mezi obdarovanými figurují knížata, králové, ba i sám císař, krásné a vznešené paní, básníci, lékaři, advokáti, příbuzní a přátelé. Bandello, ve snaze vzbudit dojem co největší autentičnosti, podrobně vykládá kdy, jak a od koho příběh slyšel, až jasně vidíme ta parná letní odpoledne v stinném zahradním loubí nebo zimní večery v nádherných komnatách, kdy důvtipní kavalíři oživili nebo zklidnili společnost zajímavým vyprávěním.

Sám říkal, že ho tato věnování chrání před případným útokem těch, kteří by se jeho vyprávěním cítili uraženi. Matteo Bandello totiž zkoumá především muže a ženy zasažené žárlivostí a trpící závislostí a oběti těchto dvou vášní nebývají právě z nejsympatičtějších.

„Každý příběh,“ prohlásil autor, „třebas by byl napsán tím nejnemotornějším a nejdrsnějším jazykem na světě, vždycky čtenáře pobaví. A moje novely nejsou žádné smyšlenky, nýbrž pravdivé příběhy.“

Bandello je kronikář, nebo možná dokonce reportér, podávající zprávu o životě. Jeho novely jsou kouzelným zrcadlem, v němž se jeho doba odráží s daty, postavami i informacemi, které bychom u historiků nenašli.


Čte: Stanislav Šárský

Autor: Matteo Bandello Překlad: Adolf Felix Připravila: Daniela JirmanováRežie: Tomáš Jirman

Natočeno v Ostravě.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby