Mateo Alemán: Dobrodružný život Guzmána z Alfarache

02558590.jpeg

Online do 20. srpna 2013, do 18:30 hodin.

Španělský prozaik Mateo Alemán (1547 Sevilla–1615 Mexiko) byl jedním z čelných autorů pikareskního románu, literárního žánru pojmenovaného podle postavy „pícara“ – darebáka, šejdíře, filuty –, která v těchto románech zpravidla jako hlavní postava vystupuje. Pícaro většinou v první osobě vypravuje své životní příběhy a jako nehrdinský protagonista bývá často satirickým protikladem rytíře, dobyvatele a světce.

Hlavním dílem tohoto žánru je Alemánův Dobrodružný život Guzmána z Alfarache (1599–1604). Kniha líčí v podobě fingovaných memoárů barvitá dobrodružství sevillského pícara. Stavba románu je velmi uvolněná, nevyzařuje z něho radost ze života jako z dřívějších pikareskních románů, převládá hořký pesimismus.

Dílo líčí lidský život jako kolbiště nástrah, které kladou bez rozdílu jedni druhým. Titulní hrdina Guzmán je protřelý dobrodruh, který se suverénně pohybuje po Španělsku a Itálii. Román se vyznačuje výrazným, odstíněným jazykem a vypravěčským mistrovstvím a stal se jedním z modelů španělské klasické prózy. Ještě za autorova života dosáhl nesmírné popularity.


Účinkuje: Josef Somr Autor: Mateo AlemánRežisér: Ivan ChrzZ překladu Václava Cibuly připravil Miroslav Stuchl.

Natočeno v roce 2008.