Matěj Kašík: Amadea šumperské publikum odměnilo potleskem ve stoje. To se nám roky nestalo
Vyhovuje mu velikost města Šumperk, jeho poloha a příroda, ale i specifické tempo místního života i aktuální naladění hereckého souboru. Ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík mluvil ve Vizitce s Michalem Burešem nejen o svém vztahu k městu pod Jeseníky, ale i o provozu tohoto regionálního divadla.
Vizitka dnes sedmatřicetiletého Matěje Kašíka, který se ředitelem Divadla Šumperk stal ve třiceti letech, nabídla i vhled do šumperského kulturního mikroklimatu. S Michalem Burešem ředitel Kašík hovořil i o tom, jak se této instituci daří skrz moderně zpracovaná aktuální témata lákat do divadla mladé a lidi a jak šumperské publikum ocenilo setkání s osobou Wolfganfa Amadea Mozarta, kterou do města soubor přinesl skrz 8. února premiérované tříhodinové představení Amadeus.
„Premiéra měla skoro dojemný ohlas, už mnoho let se nám nestalo, že bychom měli ovace ve stoje,“ říká Matěj Kašík, jenž si v inscenaci také zahrál, a to velkou roli Antonia Salieriho.
Herectví ostatně tento ostravský rodák vystudoval na JAMU, a také jeho první angažmá bylo herecké: dva roky jsme ho mohli vídat v Opavě. V Šumperku v roli herce a ředitele kombinuje dva aspekty, které má v životě rád: komediantství a ekonomii, jíž se věnuje jeho otec. Po něm má prý také sklony k workoholismu. Když už si najde čas na odpočinek, tráví ho s manželkou a dvěma malými syny. Rád také poslouchá hudbu Leonarda Cohena, jehož píseň si nechal zahrát i ve Vizitce.
Matěj Kašík ví, že nalákat publikum do divadla dnes, a tím spíš v menším městě, není jednoduché. I proto je rád, že tu neklesá počet abonmá a ročně sem zavítá zhruba 30 tisíc lidí. Pochvaluje si také spolupráci s vedením města, které je podle něj osvícené a chápe nutnost divadla se stálým souborem. Ten v současné době tvoří devět herců, 26 zaměstnanců a pět desítek lidí na dohodu.
Ve Vizitce se Michal Bureš s Matějem Kašíkem dotkli také německé minulosti města a připomněli osobnost pěvce vídeňské opery Leo Slezaka, který se v Šumperku narodil a v šumperském divadle s oblibou hostoval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka