Maskovaný pouštní brouk. Betonový dům Doolittle harmonicky zapadá do okolní krajiny kalifornské pouště

24. listopad 2021

Dům na hranici pouštního národního parku Joshua Tree, který si nechala postavit manželská dvojice amerických výtvarníků Jay a Bev Doolittlovi, je vrcholným dílem a zároveň testamentem málo známého představitele americké organické architektury minulého století Kendricka Bangse Kelloga. Měl jsem možnost zdokumentovat několik jeho pozoruhodných staveb, které posouvají koncepci organické architektury Franka Lloyda Wrighta ještě do odvážnějších sochařských forem.

Kellog se narodil v roce 1934 v San Diegu, kde také působil po celý svůj život. Postavil zde desítky originálních privátních domů, restaurací i veřejných staveb. V roce 1955 se Kellog setkává s Frankem Lloydem Wrightem, jehož koncepce organické architektury mu zcela učaruje. Od té doby bude stavět domy založené na imitaci přírody a inspirované svým bezprostředním okolím. 

Dům Doolittle v národním parku Joshua Tree v Kalifornii, architekt Kendrick Bangs Kellog

Svojí vizi organické architektury, kterou sdílel i s dalšími podobně naladěnými tvůrci své doby, jako byli např. Bruce Goff, Herb Greene nebo Bart Prince, pak dovede ke svému vrcholu v polovině osmdesátých let při stavbě domu manželů Doolittlových, který se nachází v dramatické krajině slavného národního parku s charakteristickými kaktusy Joshua Tree. Ve vyprahlé poušti nechal Kellog vystavět 26 obrovských organicky pojatých pilířů koncipovaných jako artificiální jeskyně tvořící samotný obytný prostor domu. Výrazné betonové klenby pak celý prostor zastřešují a navozují dojem přírodních skal nebo obrovského pouštního brouka odpočívajícího na vyhřátých kamenech.

Čtěte také

Bohužel se mi při mé návštěvě nepodařilo dostat se do interiéru domu, který pojal architekt Kellog stejně experimentálně jako jeho exteriér. Na designu a výrobě unikátních prvků, jako jsou nábytek, svítidla nebo futuristicky vyhlížející plot a brána před domem, se podílel umělecký kovář a interiérový designér John Vugrin.

Manželé Doolittlovi dokončili dům po mnoha letech práce až v roce 2004. Jen o deset let později ho prodali současným majitelům, spisovatelce Kristopher Dukesové a jejímu manželovi Mattovi Jacobsonovi.    

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?