Martin Františák: Dva chlapi za město. Ivan Trojan a Ladislav Frej ve hře o lásce, přátelství i zradě

20. duben 2021

Hra o lásce, přátelství i zradě a ceně, kterou je za ně potřeba zaplatit. A také o Janu Balabánovi a Ostravě. Inscenaci hry Martina Františáka Dva chlapi za město připravila v roce 2011 režisérka Hana Kofránková s Ivanem Trojanem a Ladislavem Frejem v hlavních rolích. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: Jan (Ivan Trojan), Ivan (Ladislav Frej), Nina (Dana Černá), Producent (Michal Pavlata), Kmotr (Ivan Řezáč), Komorník (Jan Přeučil), Číslo 12 (Valérie Zawadská), Centrála (Jana Stryková), Chlap (Igor Chmela), Herec (Petr Lněnička), Herečka (Andrea Elsnerová) a Hlas (Jan Novotný)
Dramaturgie: Martin Velíšek
Hudba: Marko Ivanovič
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2011

„Milá Nino, přivstanul jsem před svítáním. Naše kajuta se všemocně pohupuje a kývá. Těch několik talířů předrncává o hrany hrnce a řetěz skřípe ode rzi a soli. Strýc začal ze sna pokřikovat sprostě jako teta. Nedivím se mu. Každý v nás pozná cizince. Chodíme do práce a mezi lidi… Rok bez vás byl dlouhý a každý měsíc trne. Myslím na zahradu, na jedlová okna, jabloně a bílou zeď nad kuchyní. Modré mořidlo dejte na trám vedle dveří... A pořiďte si nového psa, když ještě nejsem doma.“

Takto začíná původní rozhlasová hra Martina Františáka Dva chlapi za město. Je to dopis hlavního hrdiny, který píše své ženě do vzdáleného domova. Žije totiž na Ostrově, v pozici trpěného cizince, který sice může vykonávat svou práci, ale musí se přitom spoléhat na pomoc „rodiny“ krajanů. Že ta pomoc má velmi svérázná a hlavně nepsaná pravidla, tuší. Jejich veškerý dosah ale pozná právě až během tohoto příběhu. Hra je psaná poetickým jazykem, svým dějem a výstavbou postav si zároveň pohrává s romantizující poetikou drsných příběhů z polosvěta. Je to hra o lásce, přátelství i zradě a ceně, kterou je za ně potřeba zaplatit.

Martin Františák

Martin Františák se narodil 5. března 1974 ve Valašském Meziříčí, své první umělecké uplatnění našel jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, obor dramatická výchova, poté coby student Arnošta Goldflama činoherní režii. Má za sebou řadu pohostinských režií v divadlech po celé České republice. Byl spoluzakladatelem a posléze šéfrežisérem brněnského divadla Polárka (2005–2007), několik let vedl divadlo Petra Bezruče v Ostravě (2007–2013) a činohru Národního divadla Brno (2014–2018). Od roku 2019 je uměleckým šéfem Švandova divadla v Praze.

Pro divadlo napsal mj. hry Doma, Nevěsta, Děda, Karla, Havel v zemi čeledínů a dramatizoval několik prozaických děl. Pro Českou televizi režíroval cyklus pořadů Česko jedna báseň. Je vůdčí uměleckou osobností oceňovaného amatérského divadelního souboru Jana Honsy v Karolince.

V Českém rozhlase byly uvedeny jeho hry Tvůj děda, Dva chlapi za město, Průtrž a Nejasné nebe. Je autorem rozhlasové úpravy hry Jana Balabána a Petra Motýla Bezruč?!, kterou také sám režíroval. V lednu 2021 měla premiéru Františákova nová hra Druhé klíče.

autoři: Martin Velíšek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související