Martin Františák: Dva chlapi za město

On-line do pondělí 30. června 2014

Hlavní hrdina rozhlasové hry Martin Františáka Dva chlapi za město, emigrant Jan, žije na Ostrově v pozici trpěného cizince, který sice může vykonávat svou práci, ale musí se přitom spoléhat na pomoc „rodiny“ krajanů.

Že ta pomoc má velmi svérázná a hlavně nepsaná pravidla tuší. Jejich veškerý dosah ale pozná právě až během tohoto příběhu. Je to hra o lásce, přátelství i zradě a ceně, kterou je za ně potřeba zaplatit. Inscenaci hry Dva chlapi za město připravila režisérka Hana Kofránková s Ivanem Trojanem a Ladislavem Frejem v hlavních rolích.

Milá Nino, přivstanul jsem před svítáním. Naše kajuta se všemocně pohupuje a kývá. Těch několik talířů předrncává o hrany hrnce a řetěz skřípe ode rzi a soli. Strýc začal ze sna pokřikovat sprostě jako teta. Nedivím se mu. Každý v nás pozná cizince. Chodíme do práce a mezi lidi… Rok bez vás byl dlouhý a každý měsíc trne. Myslím na zahradu, na jedlová okna, jabloně a bílou zeď nad kuchyní. Modré mořidlo dejte na trám vedle dveří ... A pořiďte si nového psa, když ještě nejsem doma. (Ze hry Martina Františáka Dva chlapi za město.)

Hra je psaná poetickým jazykem, svým dějem a výstavbou postav si zároveň pohrává s romantizující poetikou drsných příběhů z polosvěta. Je to hra o lásce, přátelství i zradě a ceně, kterou je za ně potřeba zaplatit.

02492975.jpeg

Martin Františák se narodil 5. března 1974 ve Valašském Meziříčí, své první umělecké uplatnění našel jako textař a performer v několika undergroundových seskupeních. Vystudoval divadelní fakultu JAMU v Brně, obor dramatická výchova, poté, co by student Arnošta Goldflama činoherní režii. Má za sebou řadu pohostinských režií v divadlech po celé České republice. Byl spoluzakladatelem a posléze šéfrežisérem brněnského divadla Polárka. V současné době je uměleckým šéfem divadla Petra Bezruče v Ostravě.

Jeho dramatickou prvotinu - hru Doma uvedlo Národní divadlo v Praze. To chystá na jaro uvedení jeho další hry Karla v režii Jana Kačera. Pro Českou televizi režíroval cyklus pořadů Česko jedna báseň. Je vůdčí uměleckou osobností oceňovaného amatérského divadelního souboru Jana Honsy v Karolince. Rozhlasový debut má za sebou v ostravském studiu, kde režíroval vlastní hru Tvůj děda, kterou uvedl Český rozhlas Vltava v říjnu roku 2009 v cyklu Hry a dokumenty nové generace.