Marko Ivanović: „Tam v podzemí je Čarokraj“

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03736913.jpeg

Skladatel a šéfdirigent opery Národního divadla v Brně Marko Ivanović se stal kromě jiného známý svým jevištním dílem adresovaným dětem, z nichž většina se tak zřejmě poprvé setkává s operou.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Čarokraj, svět kdesi v podzemí divadla, je domovem neobyčejných bytostí a zvířátek, které mají jednu zvláštnost - komunikují zpěvem.

Marko Ivanović je velmi činorodý člověk mnoha hudebních zájmů, v nichž současná tvorba sice dominuje, není však jediná, jak jsme se ve vysílání přesvědčili například jeho interpretací Ludwiga van Beethovena.

Je zcela pochopitelné, že jedním z témat tohoto rozhlasového setkání byla osobnost Leoše Janáčka, jeho mimořádně hodnotná a dnes už historická tradice brněnských inscenací a pochopitelně především současné interpretační počiny.

Jak vidím budoucnost opery? Tuto otázku si kladli lidé od samých počátků tohoto žánru. Když pozoruji velký zájem o tradiční i nově pojaté operní inscenace, jsem velkým optimistou. Opravdu nemohu jinak!

Powder Her Face

Úryvek z tohoto díla Thomase Adese připomněl jednu z nejpozoruhodnějších inscenací brněnské opery minulých sezón. Je zajímavé, že příběh má tematicky společné rysy s Věcí Makropulos. Zdaleka není, jak vyplynulo z debaty, jediným dnes mezinárodně známým titulem, který právě Marko Ivanović jako dirigent nastudoval na některé z našich scén.

Nesmírně závažným úkolem nedávné doby je nahrávka kompletu symfonií Miloslava Kabeláče, na níž dirigent řídí jubilující SOČR.

Šílencova ranní suita

Skladbu s tímto neodolatelným názvem si Marko Ivanović vybral do vysílání jako ukázku své vlastní tvorby. Jestli jste neposlouchali pořad v premiéře, můžete se víc dozvědět ze záznamu. Příjemnou atmosféru mělo také umělcovo povídání o Balkánu jako kraji jeho rodinných kořenů. Kdo ví, možná právě onen kout Evropy mu přinesl do vínku nepostradatelný talent, neobvyklé nazírání na svět hudby a divadla a v neposlední řadě také jiskru středomořského temperamentu.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.