Markéta Pilátová: Ostrovní mangovica

Markéta Pilátová

Moravská povídka z brazilského prostředí on-line k poslechu do středy 12. října 2016.

Poslouchejte na Vltavě 6. října 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a četba.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Povídka Markéty Pilátové Ostrovní mangovica je z prostředí českých a moravských exulantů v Brazílii. Vypráví příběh Moraváka židovského původu, který své vzpomínky a životní traumata utápí v alkoholu. Nezaskočí jej ani nucené abstinování, své milované pití si dokáže náhradním způsobem vyrobit.

Spisovatelka, překladatelka a novinářka Markéta Pilátová se narodila v Kroměříži, vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde byla pak šest let jako odborná asistentka. Dva roky pracovala jako lektorka na katedře slavistiky ve španělské Granadě. V roce 1997 poprvé odjela do Mexika na delší stáž, během níž překládala román mladé mexické spisovatelky Normy Lazo do češtiny a psala doktorát z lingvistiky.

Později procestovala jako novinářka téměř všechny latinskoamerické země. Románová prvotina Markéty Pilátové s názvem Žluté oči vedou domů čerpá z autorčina pobytu v Brazílii, kde učila česky potomky českých emigrantů. Vracela se při každé příležitosti, do některých zemí i několikrát. Dokonalá a blízká znalost prostředí inspirovala autorku k napsání řady povídek, mnohých přímo pro Vltavu. V roce 2009 vyšel pohádkový příběh pro děti Víla Vivivíla a stíny zvířat, a autorčin druhý román Má nejmilejší kniha, jemuž byl věnován pořad Schůzky s literaturou (2010). Kubánské zkušenosti a kontakty posloužily jako inspirace při psaní třetího románu s názvem Tsunami blues.


Čte: Zdeněk Velen

Autorka: Markéta Pilátová Připravil: Jiří VondráčekRežie: Petr Mančal

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby