Markéta Pilátová: Co říkala Bedřiška

Markéta Pilátová
Markéta Pilátová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Povídka současné české prozaičky, překladatelky a novinářky on-line k poslechu do neděle 15. října 2017.

Spisovatelka, překladatelka a novinářka Markéta Pilátová se narodila v Kroměříži, vystudovala romanistiku a historii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 1997 poprvé odjela do Mexika na delší stáž, během níž překládala román mladé mexické spisovatelky Normy Lazo do češtiny a psala doktorát z lingvistiky. Později procestovala jako novinářka téměř všechny latinskoamerické země.

Románová prvotina s názvem Žluté oči vedou domů čerpá z autorčina pobytu v Brazílii, kde učila česky potomky českých emigrantů. Dokonalá a blízká znalost prostředí inspirovala autorku k napsání sedmi povídek nazvaných Kulaté rámy slov, Suprpárci, Zvuk jména, které nám dali, Nové šaty, Štěstí v popelu, Doktor Favarrolo a Svatá Leluyjá pro pořad Příběhy z konce světa z cyklu Pokračování za pět minut. Pro Český rozhlas Vltava napsala i povídku Dlužníci upíra, inspirovanou pobytem na Kubě, kam se dostala jako účastnice humanitární mise. Kubánské zkušenosti a kontakty posloužily také jako inspirace při psaní třetího románu s názvem Tsunami blues, který vyšel v roce 2014. V roce 2017 vyšel román Baťa v džungli, inspirovaný životem českého podnikatele Jana Antonína Bati a osudy jeho rodiny.

Povídka Co říkala Bedřiška se odehrává v domě pro seniory. Vypravěčka se svou kamarádkou v domově si krátí čas vymýšlením snové cesty na dovolenou. Při promýšlení mezních situací se hlavní hrdince vybavují vzpomínky na pobyt v Terezíně a na její starší přítelkyni, vychovatelku, učitelku, která dívky učila přežít.

Účinkuje: Blanka Bohdanová

Z rukopisu připravil: Jiří Vondráček
Režie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2017.

Spustit audio
autoři: Jiří Vondráček, Tvůrčí skupina Drama a literatura