Markéta Hejkalová, spisovatelka a překladatelka z finštiny

7. prosinec 2015

Markéta Hejkalová má spisovatelství v genech: je dcera prozaičky Hany Pražákové a historika Alberta Pražáka.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Narodila se v roce 1960, a těch pětadvacet let, co ji znám, vypadá stále stejně mladistvě: je trvale štíhlá a i když je stále v běhu, vyzařuje nakažlivou pohodu. Jak to dělá?

Markéta Hejkalová vystudovala finštinu a ruštinu, pracovala pak jako nakladatelská redaktorka. V druhé polovině devadesátých let byla konzulkou a kulturní atašé na českém velvyslanectví ve Finsku. Provdala se do Havlíčkova Brodu, kde od roku 1991 pořádá Podzimní knižní trh; z malé akce se rozrostl v respektovaný veletrh (letos v říjnu se konal po pětadvacáté!).

V roce 1994 spolu s manželem Martinem Hejkalem založili rodinné nakladatelství Hejkal. Markéta Hejkalová je spisovatelka, autorka asi deseti knih; ta dosud poslední, román Rudé paprsky severního slunce, vyšla koncem roku 2014. A překládá z finštiny – především tvorbu Miky Waltariho a humoristy Arta Paassalinny.

Od roku 2006 je místopředsedkyní Českého centra PEN klubu a od roku 2009 členkou mezinárodního výboru světového PEN klubu. Vede překladatelský seminář finské literatury na Masarykově univerzitě v Brně. S manželem žije v Havlíčkově Brodě.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

autor: jak
Spustit audio