Mark O´Rowe: Terminus

03353911.jpeg

On-line do pondělí 13. dubna 2015.

Poslouchejte na Vltavě 7. dubna 2015 ve 22:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 13. dubna 2015.


"A tady, na pomezí toho, co je smrtelné a věčné, v neznámém prostoru, zjevně však na konečné, v prázdnotě temné jako černočerná díra, ztrácím svou hmotnou podobu, jsem pouhý sen, myšlenka čirá, přede mnou defilují vzpomínky jak na běžícím pásu, jen co se objeví, zas mizí navždy v propadlišti času,“ říká ve hře Terminus mladá žena, která umírá. Drama současného irského autora Marka O´Rowea se točí kolem základních motivů lidské existence, jako jsou samota, láska, smrt nebo naděje.

Tři bezejmenné postavy z Dublinu vyprávějí své příběhy prostřednictvím monologů. Postavu A ztvárnila Vanda Hybnerová; bývalá učitelka v jejím podání se snaží zachránit svou dnes už dospělou žákyni Helenu od brutálního potratu ve vysokém stupni těhotenství. Magdaléna Borová si zahrála figuru nazvanou B - osamělou ženu po dvacítce, která spadne z jeřábu, ale je zachráněna démonem z červů. V minulosti se pohádala s matkou (A) a nyní, když se nachází na hranici života a smrti, touží po usmíření. Muž, skrytý pod písmenem C (Jan Dolanský), je násilník a vrah, co se upsal ďáblu. Pronásleduje ho jeho duše, která ho nakonec dostihne a krutě potrestá.

Mark O´Rowe se narodil v roce 1970. Hru napsal pro divadlo – poprvé ji v roce 2007 uvedlo Abbey Theatre. V Praze má drama na svém repertoáru Divadlo v Celetné, kde ho nastudoval Marek Němec. Do češtiny formálně nelehký text ve verších přeložila, či spíše svým způsobem přebásnila Ester Žantovská.


Osoby a obsazení: žena A (Magdaléna Borová), žena B (Vanda Hybnerová) a muž C (Jan Dolanský)

Autor: Mark O´Rowe Překlad: Ester ŽantovskáRozhlasová úprava a dramaturgie: Kateřina RathouskáRežie: Aleš Vrzák