Mariusz Szczygieł získal nejprestižnější polskou literární cenu za knihu Není

Mariusz Szczygiel
Mariusz Szczygiel

„Musím naposledy spatřit to nádherné město, kde ses, synu, tolik napracoval,“ říká Jerzy Szczygieł svému synovi Mariuszovi v knize Není. Právě za poslední knihu, která vyšla také česky, získal autor prestižní literární cenu. Den před udělením ceny Nike jsme ve Víkendové příloze vysílali rozhovor Jiřího Kamena s Mariuszem Szczygiełem. Poslechněte si kompletní záznam.

Ta úvodní věta naznačuje vztah významného polského literáta a publicisty k Čechám, Čechům a především k české kultuře.

Mariusz Szczygiel, Není

Spisovatel a novinář Mariusz Szczygieł vystudoval žurnalistiku na Varšavské univerzitě. Byl dlouholetým reportérem listu Gazeta Wyborcza, kam dodnes píše. Je členem polského Institutu reportáže, v jehož nakladatelství vychází dokumentární literatura a také česká beletrie. Mariusze Szczygieła čeští čtenáři ostatně dobře znají především díky knize Gottland, která byla přeložena do dvaceti jazyků a stala se světovým bestselerem. Česky vyšla celá řada jeho dalších knih, které v překladu Heleny Stachové, vydávají nakladatelství DOKOŘÁN a MÁJ.

Texty jsou často překvapivě komponované

Szczygieł je nejen mistrem literární reportáže, žánru, který zaujímá v polské literatuře významné místo, ale i skvělým vypravěčem. Reportáž nazvanou Roztomilý a poslušný z knihy Není nejprve Mariusz Szczygieł vydal v novinové příloze. Druhý den tehdejší polský premiér Donald Tusk prohlásil, že po jejím přečtení celou noc nespal.

Mariusz Szczygiel a Jiří Kamen

Leitmotivem Szczygiełova nového souboru literárních reportáží nazvaného Není je prázdnota, mizení, loučení a smrt. V knize nechybí česká témata: příběhy básnířky Violy Fischerové nebo majitelky slavné pražské Müllerovy vily.

Není je obdivováno a oceňováno

O knize Není se v Polsku psalo v superlativech, jako o nejlepší autorově knize, takže nebylo asi velkým překvapením, že získala v neděli 6. října nejvýznamnější polskou literární cenu Nike. O ceně hlasuje odborná porota i čtenáři, o to víc je získání této ceny prestižní událostí. Mezi sedm finalistů se dostal také Aleksander Kaczorowski s biografií Oty Pavla. Kaczorowski se věnuje především životu a dílu Bohumila Hrabala.

Na začátku prosince se ke Szczygiełovi vrátíme v pořadu komponovaném z ukázek jeho literárních reportáží.