Mariusz Surosz: Pepíci (6/10)

Dramatické století Čechů polskýma očima. Četba ze stejnojmenné knihy polského novináře a publicisty. On-line k poslechu do soboty 26. listopadu 2016.

Desetidílnou četbu poslouchejte na Vltavě vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Směs knedlíků, piva, Rumcajse a Švejka neexistuje. Že Češi nejsou jen národem Švejků a zbabělých lokajů mocných naznačuje kniha Pepíci polského novináře, esejisty a historika Mariusze Surosze, jejíž podtitul zní „dramatické století Čechů polskýma očima“.

Mariusz Surosz zkoumá českou povahu a novodobé dějiny skrze jejich aktéry - generála Eliáše, Emila Háchu, Charlotu Masarykovou, K. H. Franka, Milenu Jesenskou, letce Josefa Františka, Klementa Gottwalda, filozofa Jana Patočku, Pavla Tigrida a další. Přes tyto postavy vypráví českou cestu 20. stoletím a hrdinství i odvaha v ní mají místo stejně jako slabost či selhání.

Popularita české kultury u našich severních sousedů dala vzniknout celé řadě knih typu Češi polskýma očima. Vedle čtenářsky úspěšných, avšak tendenčně konstruovaných publikací Szczygełových jsou Suroszovy Pepíci knihou pronikavou, zasvěcenou a všímající si (skrze sedmnáct portrétů) české duše z nečekané perspektivy a hloubky. V polských recenzích Pepíků si kritici všímali právě toho, jak Surosz nebanálně a překvapivě nasvěcuje české novodobé dějiny: „Úspěšně nás přesvědčuje o tom, že tzv. Pepík - specifická směs knedlíků, piva, Rumcajse a Švejka - neexistuje. Jinými slovy - usvědčuje nás v povrchním a křivdivém pohledu na český národ, s kterým dějiny nezacházely o moc jemněji než s námi.“

Surosz se narodil v roce 1963 ve Svinoústí, vystudoval historii a filozofii na Jagellonské univerzitě v Krakově. Působil v několika nakladatelstvích, pracoval jako tiskový mluvčí sportovního klubu Cracovia, přispívá do řady periodik (především Gazeta Wyborcza) a v současné době působí a žije v Praze.

Knižně debutoval souborem portrétů s názvem „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów“, které bylo rok po polském vydání vydáno i v Čechách v překladu Pavla Weigela. A nedávno vyšla Suroszova druhá kniha - portréty výjimečných českých žen s názvem „Ach, ty Češky“, která se jistě dočká českého vydání.


Čte: Tomáš Töpfer

Autor: Mariusz Surosz Překlad: Pavel Weigl Připravil: Miloš DoležalRežie: Ivan Chrz

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba