Mariusz Surosz: Pepíci (1/10)

15. listopad 2016

Dramatické století Čechů polskýma očima. Četba ze stejnojmenné knihy polského novináře a publicisty. On-line k poslechu do pondělí 21. listopadu 2016.

Desetidílnou četbu poslouchejte na Vltavě vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Směs knedlíků, piva, Rumcajse a Švejka neexistuje. Že Češi nejsou jen národem Švejků a zbabělých lokajů mocných naznačuje kniha Pepíci polského novináře, esejisty a historika Mariusze Surosze, jejíž podtitul zní „dramatické století Čechů polskýma očima“.

Mariusz Surosz zkoumá českou povahu a novodobé dějiny skrze jejich aktéry - generála Eliáše, Emila Háchu, Charlotu Masarykovou, K. H. Franka, Milenu Jesenskou, letce Josefa Františka, Klementa Gottwalda, filozofa Jana Patočku, Pavla Tigrida a další. Přes tyto postavy vypráví českou cestu 20. stoletím a hrdinství i odvaha v ní mají místo stejně jako slabost či selhání.

Popularita české kultury u našich severních sousedů dala vzniknout celé řadě knih typu Češi polskýma očima. Vedle čtenářsky úspěšných, avšak tendenčně konstruovaných publikací Szczygełových jsou Suroszovy Pepíci knihou pronikavou, zasvěcenou a všímající si (skrze sedmnáct portrétů) české duše z nečekané perspektivy a hloubky. V polských recenzích Pepíků si kritici všímali právě toho, jak Surosz nebanálně a překvapivě nasvěcuje české novodobé dějiny: „Úspěšně nás přesvědčuje o tom, že tzv. Pepík - specifická směs knedlíků, piva, Rumcajse a Švejka - neexistuje. Jinými slovy - usvědčuje nás v povrchním a křivdivém pohledu na český národ, s kterým dějiny nezacházely o moc jemněji než s námi.“

Surosz se narodil v roce 1963 ve Svinoústí, vystudoval historii a filozofii na Jagellonské univerzitě v Krakově. Působil v několika nakladatelstvích, pracoval jako tiskový mluvčí sportovního klubu Cracovia, přispívá do řady periodik (především Gazeta Wyborcza) a v současné době působí a žije v Praze.

Knižně debutoval souborem portrétů s názvem „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów“, které bylo rok po polském vydání vydáno i v Čechách v překladu Pavla Weigela. A nedávno vyšla Suroszova druhá kniha - portréty výjimečných českých žen s názvem „Ach, ty Češky“, která se jistě dočká českého vydání.


Čte: Tomáš Töpfer

Autor: Mariusz Surosz Překlad: Pavel Weigl Připravil: Miloš DoležalRežie: Ivan Chrz

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová