Marie Stryjová: Nad rovinou (1-12)

Četba na pokračování z knihy české autorky, která své dětství a dospívání prožila ve Volyňské oblasti na západní Ukrajině. Připravila Jana Doležalová.. V režii Markéty Jahodové účinkuje Jana Franková.

Prozaička, básnířka a překladatelka Marie Stryjová se narodila v roce 1931 v Dembrovce (dnešní Ukrajina). V roce 1947 se její rodina, stejně jako mnoho jiných volyňských Čechů, vrátila domů a usadila se ve vesnici blízko Broumova. Po absolvování tamního gymnázia vystudovala v Praze ruštinu a polštinu. Zemřela v roce 1977 v Praze.

V roce 2006 vydalo nakladatelství Eman souborné vydání próz Marie Stryjové Mlč. Naše četba na pokračování čerpá z obsáhlé části nazvané Nad rovinou (Mladá fronta 1982), ve které se spisovatelka vrací ke svému dětství a dospívání, prožitém v jedné z českých enkláv ve Volyňské oblasti na západní Ukrajině. Jak pohnutá byla doba jejího dětství nejlépe vystihují slova svérázné babičky: "Poláci dělali křivdu Ukrajincům, teď se jim za to banderovci pomstili. Hitler vraždil každýho, všechny by je pomlátil, dyby vyhrál. U sovětů seš nepřítel, dyž máš na sobě kabát."

Autorka dětským viděním - pro které jsou stejně důležití lidé jako zvířata, barvy, roční období, předměty - vypráví věcně, bez sentimentu a s humorem příběhy své rodiny, svérázných příbuzných, českých, ukrajinských, polských i židovských sousedů, ale i vojáků, které "velké dějiny" na krátkou dobu zavály do malé obce Dembrovka u Hrušvice.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.