Marie Říhová: Femme fatale

29. srpen 2013
Hra pro tento večer

Každá doba má své idoly, ve třicátých letech minulého století k nim patřila i černošská tanečnice a zpěvačka Josefina Bakerová. O pestrém životě této fascinující ženy napsala Marie Říhová dvoudílnou hru Femme fatale.

Svým tanečním uměním, v němž se snoubily africké kořeny s erotickou rafinovaností okouzlila publikum na Brodwayi i v Paříži. V pozdějších letech se angažovala i společensky, prokázala velký díl odvahy, když v letech německé okupace spolupracovala s francouzským podzemním hnutím odporu. Až do konce života se angažovala v hnutí proti rasové diskriminaci a adoptovala dvanáct dětí.


Osoby a obsazení: Josefina-vypravěčka (Alena Vránová), Josefina (Miroslava Hozová), Russel (Radim Vašinka), Margaret, 1. dívka (Věra Hučínová), Henry (Gustav Bubník), Daven (Antonín Hardt), Derval (Jaroslav Konečný), Marcel (Aleš Procházka), Abatino (Jiří Bartoška), Varna (Jiří Klem), Nissoti (Boris Rösner), Jean (Marcel Vašinka), Chlapec (Jakub Zdeněk), Matka (Blanka Bohdanová), Přítelkyně (Zlata Adamovská), 2. dívka, Josefina (Miroslava Pleštilová), Garderobiérka (Růžena Preisslerová), May, Josefina dítě (Barbora Drofová), Primabalerína (Klára Jirsáková), Stařena (Jindra Kvardová) a další.

Autorka: Marie ŘíhováRežie: Karel WeinlichDramaturgie: Jana WeberováHudba: Vladimír Truc.

Natočeno v roce 1991.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.