Margaret Atwoodová: Hledání smrkovníku pýřitého

Povídka současné kanadské autorky.

Poslouchejte na Vltavě 14. října 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do úterý 20. října2015.


Významná kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová se narodila roku 1939 v Ottawě, ale záhy se s rodiči (otec byl entomolog) přestěhovala na venkov. Zde pronikala do tajemství přírody a podnikala i první literární pokusy, přičemž v pozdějším autobiografickém eseji tyto dvě činnosti vnímá jako spojité nádoby.

Píše: „...celé dni jsme trávili převracením kamenů, abychom se dozvěděli, co pod sebou ukrývají. A tak jsme postupně nacházeli červy, stonožky, pavouky, brouky, mraveniště, ještěrky, hady, myši, čolky a mloky. Někdy jsme se jen tak podívali, pořádně si to prohlédli a pak kámen vrátili na své místo. Jindy jsme do těch zvířátek šťouchali klacíkem a byli napnuti, co se stane. Dnes se mě lidé často ptají, jaký je rozdíl mezi psaním poezie a prózy. Ten rozdíl je přesně toto: u lyrické básně se podíváte, zamyslíte, a pak kámen vrátíte na své místo. U románu do toho šťouráte a čekáte, co se stane.“

V povídce Hledání smrkovníku pýřitého se ve vzpomínce vrací k postavě svého otce. Margaret Attwoodová se angažuje i mimo literaturu, je aktivní v ekologických organizacích a v Amnesty International. Byla hostem Festivalu spisovatelů v Praze v roce 2007.


Čte: Jana Stryková

Autorka: Margaret Atwoodová Překlad: Martina Kotrbová Připravila: Jiřina TejkalováRežie: Martina Schlegelová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby