Marek Šindelka: Štafeta. O vztazích a stále stejných chybách, které opakujeme a předáváme dál

18. říjen 2021

V povídkách Marka Šindelky ze souboru Mapa Anny nahlížíme do vztahů, které byly kdysi krásné, ale už nejsou, anebo se nedařily od počátku, ale aktéři o tom neměli ani tušení. Jeden ze silných textů s názvem Štafeta čte Radek Valenta. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Radek Valenta
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Jaroslav Kodeš
Natočeno: v roce 2015

Marek Šindelka (1984) studoval kulturologii na Filozofické fakultě UK v Praze. Za básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně mu byla udělena Cena Jiřího Ortena. V roce 2008 mu vyšla próza s názvem Chyba, v roce 2012 získal cenu Magnesia litera za soubor povídek Zůstaňte s námi. „Povídky opakují jediné, přesněji dvojjediné téma samoty a krize komunikace. Tyto náměty se ovšem napříč knihou vzájemně doplňují, variují nebo kontrastně zrcadlí a texty navíc uchvacují i způsobem vyprávění i prací s jazykem,“ psalo se o textech v recenzích.

Tématem Šindelkova pozorování v další knize Mapa Anny jsou opět vztahy: nebezpečné, zničené, vyhořelé, vyčpělé. „Stejně jako každá mapa je i Mapa Anny nepřesná: nikdy nedokáže zachytit realitu celou, vždycky pracuje s určitým zjednodušením, s určitým měřítkem. Je nedokonalá jako lidská paměť, která nám náš život vypráví znovu a znovu a stejně pokaždé jinak. Skutečnost má nekonečný počet střepů, které se skládají do nových a nových obrazců v tom šíleném krasohledu našich krátkých životů,“ řekl autor v rozhovoru pro Kosmas.cz.

Povídky v knize Mapa Anny jsou intimní a přímočaré, jsou smyslné i smyslové, což je případ i rozhlasově uváděné Štafety. V režii Jaroslava Kodeše čte Radek Valenta.

Spustit audio

Související