Marek Epstein: Pescho

02858694.jpeg

Rok 2055. Nepříliš vzdálená budoucnost. Planeta však přišla o klíčový zdroj života – vodu. Nahradila ji želatina vyráběná z dužiny brukve, vyšlechtěné pro tyto účely nadnárodní společností Pescho. Takový je svět přespříští generace podle Marka Epsteina, autora původní rozhlasové hry nesoucí jméno právě oné mocné korporace.

Ale Pescho nevlastní jen hektary brukvových polí potřebných pro přípravu nápojů a užitkové želatiny. Jeho jméno je zastoupeno v názvech bankovních domů, energetických společností, kulturních institucí i spotřebního zboží… Pescho prorůstá celým společenským systémem a ovládá jej, protože díky své náhražce vody má rukou samu lidskou existenci. Fakticky zemi spravuje již téměř dvacet let armáda a má pod kontrolou každý pohyb, každý kontakt osob všech nově ustavených společenských tříd.

Dan Gál je vlastně příživník. Vyhnul se vojně, neplatí daně a peníze si vydělává skrze jakési novodobé „hackerství“. Vybudoval si speciální systém, pomocí kterého se umí napojit na cizí počítačová zařízení a získávat tak tajné či nedostupné informace, za něž jsou mnozí ochotni dobře zaplatit. A Dan potřebuje prostředky, protože šetří na bydlení v brukvových polích, chce vypadnout pryč z pustého, šedivého, nepřátelského města a konečně uvidět slunce. A všechno by se dařilo, kdyby v poslední době nezačal nezadržitelně tloustnout…

03193581.jpeg

Ta dokonalá, stoprocentně nezávadná Peschocola bobtná v těle jako pomalu působící jed. Daniel je zatím ojedinělou obětí, ale v brukvové želatině tiše tiká zkáza pro všechny. Záchrana má jméno voda.

03196166.jpeg

V okamžiku, kdy se dozví pravdu, začíná pro Dana dlouhá a nebezpečná cesta, na které se k boji za vyléčení vlastního těla přidá boj za záchranu jiné lidské bytosti a v jejím konci nečeká jen voda, ale také poznání blízkosti, přátelství a lásky, tak potřebných k uhašení žízně duše.

Rozhlasové realizace hry (autorem pro tento účel výrazně upravené) se ujal režisér Petr Mančal se zvukovým designérem Filipem Skuhrovcem. Rozhodli se pro náročnou formu budování fiktivního světa blízké budoucnosti v propracované, nezkratkovité podobě umožňující napětí v celku i údiv nad detailem. Tomu odpovídal způsob natáčení, kdy realizátoři opět vyšli při některých scénách ven ze studia, ale i herecká práce vedená k autentickému výrazu.

Do role Danyho obsadil režisér vnímavého a herecky přesného Petra Lněničku, s nímž se na cestě za vodou ocitá Svatopluk Skopal coby statečný generál Tony, Matouš Ruml jako Danyho bratranec Piko či Lucie Pernetová v roli Tonyho křehké dcery Violy.


Marek Epstein patří v současnosti k nejvýraznějším, a také nejvytíženějším mladým scénáristům. Píše pro televizi i film, vedle řady jiných ocenění má na svém kontě i Českého lva za nejlepší scénář (Ve stínu, 2013). Pro rozhlas již dříve napsal původní hru Pro nepřekonatelný odpor uvedenou v cyklu Vinohradská 12 (2011) a několik minutových her. Za sci-fi drama Pescho získal čestné uznání v dramatické soutěži pořádané Českým rozhlasem v roce 2013.

Osoby a obsazení: Dan (Petr Lněnička), Tony (Svatopluk Skopal), Piko (Matouš Ruml), Viola (Lucie Pernetová), Muž (Jiří Štrébl), Lékař (Luboš Veselý), Voják (Kajetán Písařovic), Řidič (Ctirad Götz), Sestra (Ivana Machalová), Malá Violka (Blanka Rezková), Hlas – Pescho (Dana Černá), Hlas – technická zařízení (Jana Stryková), Hlas – počítač (Lukáš Hlavica), Hlas – technická zařízení (Aleš Procházka) a Hlas – technická sestra (Renata Venclová)

Autor: Marek EpsteinRežie: Petr MančalDramaturgie: Klára NovotnáZvuk a zvukový design: Filip SkuhrovecZvuková spolupráce: Vít JíraHudba: Filip SkuhrovecProdukce: Radka Tučková