Marcela Serranová: Podzim, Mink

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03749377.jpeg

Dvě povídky současné chilské spisovatelky. On-line k poslechu do úterý 7. února 2017.

Marcela Serranová (nar. 1951) je jednou z nejvýznamnějších současných latinskoamerických spisovatelek. Pochází z Chile, z umělecky založené rodiny. Dlouhá léta se věnovala výtvarné tvorbě, má na svém kontě řadu výstav a uměleckých instalací. V roce 1991 publikovala svůj první román Nosotras quo nos queremos tanto (My, které se máme tak rády), který se stal senzací roku a získal cenu pro nejlepší latinskoamerický román od ženské autorky.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Její další romány zaznamenaly stejný úspěch. Kniha Sladká nevděčnice, z níž jsme vybírali, nabízí celkem dvacet různě dlouhých, tematicky nesourodých povídek. Všechny povídky však spojuje to, že jejich hlavní hrdinkou je žena. V různých životních fázích a situacích.

Ta z povídky Podzim se například snaží dostat do role matky a zároveň si s vlastní matkou ujasnit, co by taková role vlastně měla obnášet. A často složité zákruty vztahu mezi matkou a dcerou Serranová popisuje i v povídce Mink. Hravost textu, která vyplývá z různorodosti všech vypravěček a jejich perspektiv, vyvažuje autorčin věcný jazyk.


Účinkují: Tereza Dočkalová a Petra Kosková

Autorka: Marcela Serranová Překlad: Jana Lišková Připravila: Eva WilligováRežie: Martina Schlegelová

Natočeno v roce 2017.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura