Manifesto. Cate Blanchettová jako chameleon zvládá 12 rolí fascinujícího filmového projektu

Z filmu Manifesto, Cate Blanchettová
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Manifesto, Cate Blanchettová

Přinese 21. století nějaké umělecký manifest? A co zůstalo po těch ze 20. století? Na to se ptá Julian Rosefeldt, který do všech rolí svého projektu pro galerie, web i kina obsadil Cate Blanchettovou.

Manifesto je film, umělecká instalace synchronizovaných projekcí pro galerie i internetová sada videí. Vytvořil ho konceptuální umělec a režisér německého původu Julian Rosefeldt. Výstavu Manifesto jsme měli možnost vidět loni na podzim a v zimě ve Veletržním paláci v Praze, nyní projekt vstupuje do českých kin. Jak verze pro kina, tak instalace Manifesto skládají poctu tradici a kráse uměleckých manifestů a vychází z písemných materiálů futuristů, dadaistů, surrealistů hnutí Fluxus i úvah jednotlivých umělců, architektů, tanečníků a filmařů.

Cate Blanchettová, Manifesto

Ve všech 12 rolích (kromě nich ještě Manifesto obsahuje krátký prolog bez herců) září australská herečka Cate Blanchettová (Pán prstenů, Jasmíniny slzy, Carol ad. ad.), překračující v rolích genderové, věkové i charakterové hranice. V mikropříbězích aktualizujících jednotlivé umělecké manifesty hraje burzovní makléřku, bezdomovce, učitelku, ruskou primabalerínu a další postavy. „Ona je rozhodně z hlavních taháků, proč na Manifesto jít,“ říká v rozhovoru pro vltavské Reflexe Jana Čížkovská. „Blachettová si vybírá velké výzvy a její filmografie je v posledních letech nesmírně pestrá. Hrála v komiksových adaptacích, namlouvala přírodovědné dokumenty i ve videoinstalaci, kde ztvárnila kopulující kudlanku nábožnou.“

Manifesto, Cate Blanchettová

„Manifesto je fascinující podívaná, i když jste doteď neměli ponětí o tom, že existoval nějaký dadaismus nebo Dogma 95. na konci chcete nad Rosefeldtovým sdělením kontemplovat. Jaký význam dnes manifesty mají, co je herec a podobně,“ chválí projekt Jana Čížkovská. „Manifesty obsahují výrazný otisk myšlení o světě a o umění, který se nikam nevytratil a bezpochyby se v naší současnosti znovu projeví.“

Debbie a jejím parťačkám nechybí styl, ale schopnost překvapit

Z filmu Debbie a její parťačky

Teď loupí ženy. Film Debbie a její parťačky navazuje na trilogii Dannyho parťáci. Tentokrát se chystá krádež klenotů za 150 milionů dolarů na výročním plese Met Gala v New Yorku. Zlodějský all-star tým utvářejí například Sandra Bullocková, Cate Blanchettová, Sarah Paulsonová, Rihanna a mladá hvězda Awkwafina.

Poslechněte si záznam diskuse o projektu Manifesto. Ve vltavských Reflexích navázala na recenzi filmu Debbiiny parťačky, kde Blachettová také hraje, a na rozhovor o female stardom, ženských hereckých hvězdách současného Hollywoodu.

Online se na Manifesto můžete podívat zde.