Máme se dobře na Richardstrasse

03105094.jpeg
03105094.jpeg

Je v dnešním rychle gentrifikujícím se Berlíně-Neuköllnu stále patrný odkaz českých protestantských uprchlíků, kteří se tu usídlili v roce 1737 a založili osadu český Rixdorf?

Čeští protestanští exulanti uprchli v 18. století před rekatolizací z Čech z vesnice Čermná u Ústí nad Orlicí a založili svou osadu na místě, které tehdy ještě ani nebylo součástí města, dnes ale leží na území Neuköllnu - převážně arabské čtvrti Berlína. A aby kontrastů nebylo málo, je místo, kde se čeští imigranti usadili, dnes obrůstáno gentrifikovanými kavárnami pro anglicky mluvící, tak příznačné pro celý dnešní Berlín.

03105093.jpeg

Příchod českých protestantů je často prezentován jako předznamenání internacionálního charakteru metropole. Prchali před nesvobodu náboženskou a tehdejší pruský král Fridrich Vilém I. jim v roce 1737 nabídl azyl. Co hledají o téměř tři století později dnešní příchozí do Berlína a je zde stopa průkopnicky vnímaných českých imigrantů vůbec znatelná? Přenesme se do Berlína Rixdorfu se zvukovými záběry autorky, která pochází z oblasti, ze které čeští imigranti v 18. století přišli, a která v Rixdorfu v roce 2012 a 2013 žila.

03105092.jpeg

Tereza Adámková (*1989) vystudovala scenáristiku a dramaturgii na JAMU. Během studia žila a pracovala v Holandsku a Berlíně a rok strávila na Filmové akademii ve Vídni. Režírovala několik krátkých hraných filmů a krátkých dokumentů. Momentálně studuje v CAS na FAMU, živí se prací pro ČT, žije v Praze, má psa. Pro ČRo připravuje a režíruje literární pořady a adaptace. Máme se dobře na Richardstrasse je její první rozhlasový dokument. Vysíláme ho v rámci cyklu Hry a dokumenty nové generace v dramaturgii Gabriely Albrechtové.

03105095.jpeg