Mám rád knihy, u kterých forma převyšuje obsah, říká Lukáš Hurník

29. říjen 2022

Ze své knihovny vybírá hudební skladatel Lukáš Hurník. Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková.

„Pro nás hudebníky je forma svým způsobem vyšší hodnotou než obsah. A mně někdy u knih přichází záplava obsahu a nenápadnost formy jako určitý handicap, hůř se mi to čte,“ přibližuje svůj čtenářský přístup hudební skladatel. „Vždycky když jsem narazil na knihu, kde převažovala forma, cítil jsem to jako ohromné osvěžení. Takovou knihou pro mě bylo třeba Kerouacovo Na cestě. To je kniha, v níž se nic nikam nerozvíjí. Ale ta forma, která udržuje obsah na opratích, to je něco, co se mi u Kerouaca strašně líbilo. Podobně jako se mi to líbí u skladeb, které třeba vůbec nic nového nesdělují, ale přesto nás těší a zaplňují něco, co je v nás prázdné,“ říká v pořadu Lukáš Hurník.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.