Malíř zmizelého času. Rozhlasový portrét Maxe Švabinského

2. červenec 2020

Portrét malíře Maxe Švabinského vytvořený na základě archivních rozhlasových záznamů a zdramatizovaných písemných pramenů. 

Účinkují: Miroslav Táborský, Dana Černá, Matouš Ruml
Připravili: Bronislava Janečková, Vladimír Príkazský
Natočeno: v roce 2013

Bronislava Janečková a Vladimír Príkazský natočili pořad, který netradičně spojuje dokumentární a dramatický žánr. Tato dokumentární koláž je postavena na prolínání dramatických částí a autentických zvukových záznamů, pořízených s Maxem Švabinským v 50. letech, a snímků z přelomu tisíciletí natočených s jeho adoptivní dcerou Zuzanou Švabinskou.

Jakkoliv je v rozhlasovém archivu několik hodin záznamů hlasu malíře, většina těchto snímků nese pečeť doby, ve které vznikaly. Švabinský se při rozhlasovém natáčení úzkostlivě vyhýbal citlivým osobním i politickým tématům. Snad právě proto byl po léta vnímán jako umělec, který je akceptovatelný pro všechny politické režimy, ve kterých žil. Ale autory v dokumentu zajímalo i to, co na mikrofon oficiálně řečeno nebylo, o čem malíř mlčel a co je možné vystopovat z dopisů, novějších biografií a dalších písemných dokumentů.

V dokumentárním dramatu Malíř zmizelého času tak vystupují prostřednictvím dochovaných zvukových snímků nejen skutečné osobnosti, ale také jejich herecké podoby. Všechny dramatizované části byly vytvořeny na základě skutečných událostí, dokumentů a biografií.

V roli Maxe Švabinského účinkuje Miroslav Táborský, v roli Zuzany Švabinské Dana Černá. Malíře Jana Baucha představuje Matouš Ruml.

autoři: Bronislava Janečková , Vladimír Príkazský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.