Malgorzata Sikorska-Miszczuk: Šeherezáda

03215748.jpeg

Legendární vypravěčka ožívá v surreálné rozhlasové hře současné polské dramatičky. Šeherezáda má znovu velmi náročné posluchače a musí dobře volit slova, aby se dočkala rána.

Poslouchejte na Vltavě 2. srpna 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pondělí 8. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V roce 2014, který jsme na Vltavě programově zaměřili na polskou kulturu, měla premiéru původní rozhlasová hra Malgorzaty Sikorské-Miszczuk Šeherezáda. V textu napsaném exkluzivně pro Český rozhlas si autorka pohrává s fenoménem vyprávění, i s lidskou potřebou příběhů se šťastným koncem. V této surreálné hře před námi Šeherezáda otevírá další a další příběhy, jakoby otevírala orientální krabičky, ve kterých se skrývají další postavy a osudy. Příběhů, hrdinů a rovin vyprávění přibývá a postupně se i legendární vypravěčka začíná v jednotlivých liniích trochu ztrácet. Naštěstí se může spolehnout na svou fantazii a vtip, díky kterým se dokáže „vymluvit“ z každé nebezpečné situace.


Osoby a obsazení: Šeherezáda (Tereza Bebarová), Slepý (Jan Vondráček), Hluchý (Miroslav Táborský), Zazátkovaná (Natálie Drabiščáková), Osamělá žena + Rohožka (Daniela Kolářová), Kámen (Jiří Ornest), Roznašečka letáků (Magdaléna Borová), Mnich (Petr Lněnička), Prodavač (Vladimír Marek), Člověk s hodinkami (Tomáš Kobr), Čínský vypravěč (Arnošt Goldflam) a Taxikář (Jiří Vyorálek)

Autorka: Malgorzata Sikorska-Miszczuk Překlad: Jiří VondráčekDramaturgie: Renata VenclováHudba: Carlo BuzziRežie: Martina Schlegelová

Natočeno v roce 2014.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby