Malé baterie nepatří do koše, ale k recyklaci, připomíná osvětový projekt Recyklojízda

19. červen 2018

Na podporu třídění a recyklace baterií projíždí Českou republikou už podruhé tým Recyklojízdy. Tříčlenná skupina si dala za cíl za 10 dní zdolat 800 kilometrů. Na cestu se vydala 13. června z Frenštátu pod Radhoštěm a cílovým místem je město Cheb.

„Naše organizace má za úkol sběr a recyklaci starých, vybitých baterií, zejména od občanů, ale i od firem,“ uvedl v Magazínu Leonardo jeden z organizátorů Recyklojízdy Petr Kratochvíl.

Některé baterie obsahují nebezpečné látky, zejména kadmium a rtuť. „Ta je také v malých knoflíkových bateriích. Když ty hodíme do směsného odpadu, který je třeba v Praze zpracováván ve spalovně, tak se tato rtuť může dostat do ovzduší.“

„Recyklací baterií získáme materiály, které jdou opět využít. Tak uspoříme mnoho tun různých kovů, které bychom jinak museli natěžit v přírodě.“

Staré baterie je velmi jednoduché zahodit do odpadkového koše. Chceme ale obyvatele vzdělávat a upozornit je, že i ty malé baterie je třeba recyklovat. Proto Recyklojízda, kontaktní kampaň, která chce na tento problém upozornit občany v různých lokalitách po České republice.
Petr Kratochvíl

V bateriích je ale řada dalších kovů. „Nikl, kobalt, mangan, zinek. Některé z nich nejsou tak škodlivé, ale ve větších koncentracích třeba ve spodních vodách by nebyly dobré.“

„V současné době máme v České republice zhruba 22 tisíc míst zpětného odběru, nejčastěji v obchodech. Před osmi lety se také objevily velké červené kontejnery na staré elektrospotřebiče i na odkládání baterií.“

Největší spotřeba baterií je v domácnostech s malými dětmi. „Tyto domácnosti ale většinou patří k dobrým třídičům, naopak nejhorší skupinou jsou teenageři, kteří mají jiné priority, než se starat o životní prostředí.“

Ročně se prodá téměř 4 tisíce tun malých baterií, což je řádově mnoho milionů kusů. My zpět nasbíráme zhruba 45 %. Tuto činnost už děláme 15 let, na začátku jsme posbírali pár tun, dnes je to asi 1700 tun baterií. Ty vytřídíme a většinu z nich zrecyklujeme.
Petr Kratochvíl

„Máme ale program pro školy Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Do něj je zapojeno víc než 3 tisíce českých škol. Myslím tedy, že jsme na dobré cestě a děti vychováváme k tomu, aby jim otázky životního prostředí nebyly cizí.“

Nahradit jednorázové baterie těmi dobíjecími pomáhá. „Je to částečné řešení a preventivní přístup, abychom si uvědomovali, že když jakýkoliv výrobek mohu mnohonásobně použít, tak tím snížím množství odpadů.“

„V současné době platí, že každá členská země Evropské unie musí plnit určitou minimální úroveň sběru. A pokud baterie posbíráme, musíme recyklovat minimálně 50 % jejich hmotnosti. Zde ale platí odpovědnost firem, které baterky vyrábějí nebo dovážejí. Ty musí vše financovat, bez toho by zpětný odběr nefungoval,“ shrnul Petr Kratochvíl.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související