Malba na dřevě otevírá rozhlasovou přehlídku Ingmara Bergmana

6. listopad 2012
02286798.jpeg

Na závěr letošního Severského roku jsme připravili malý cyklus rozhlasových inscenací natočených podle textů významného filmového a divadelního režiséra Ingmara Bergmana. Odvysílali jsme jeho první část – Malbu na dřevě, do které se vepsaly autorovy vzpomínky na středověké malby z venkovských kostelů jeho dětství. Motivy z původně divadelní hry Bergman později použil při psaní scénáře svého slavného filmu Sedmá pečeť (1957).

Bergmanovský cyklus začal na Vltavě v úterý 6. listopadu v 21.30. (Po reprízách rozhlasových inscenací Malba na dřevě, Po zkoušce a Záležitost duše zakončíme listopadová setkávání s Bergmanem premiérou rozhlasové adaptace původně filmového scénáře Nevěra v režii Hany Kofránkové.)

Po odvysílání najdete inscenaci k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Ingmar Bergman je jednou z nevýraznějších uměleckých osobností 20. století. Je znám především jako filmový režisér a scénárista. Natočil přes čtyři desítky filmů, řada z nichž formovala světovou kinematografii. Ale znamenal mnoho i pro švédské a evropské divadlo. Jako divadelní režisér připravil řadu pozoruhodných inscenací a to nejen na scénách rodného Švédska, ale i v zahraniční. V několika divadlech také působil jako ředitel, umělecký šéf nebo režisér, pro divadlo psal.

V neposlední řadě byl i významným divadelním pedagogem. A právě v kontaktu se studenty, uprostřed padesátých let, vznikla hra Malba na dřevě. Se studenty ji i poprvé inscenoval. Na základě této hry vznikl později scénář slavného filmu Sedmá pečeť. Film i hra vyprávějí příběh rytíře Antonia Blocka, který se svým sluhou vrátil po letech strávených na křižácké výpravě do vlasti postižené morem. Podle Bergmana je téma hry prosté: člověk, jeho hledání víry, Boha, smyslu života. Přitom jedinou jistotou zůstává smrt.

V Českém rozhlase Malbu na dřevě nastudoval režisér Vlado Rusko v roce 2005 a uslyšíte v ní Luďka Munzara, Věru Slunéčkovou, Ladislava Freje, Jiřího Lábuse, Miroslavu Pleštilovou, Michala Pavlatu, Josefa Somra, Barboru Hrzánovou a další výborné herce.