Malá Miss Sunshine: rodinná lekce pro pokročilé

14. listopad 2006

Ten film je nenápadný stejně jako jedna z jeho hrdinek, sedmiletá Olive toužící po titulu dětské miss. Hvězdná jména nenajdete mezi tvůrci (Jonathan Dayton a Valerie Faris dosud točili videoklipy, byť pro známé kapely), ani mezi herci, a přesto se snímek stal hitem festivalu Sundance. Jestli si k němu v nablýskané produkci multikin najdete cestu, s největší pravděpodobností nebudete litovat. Podívejte se uvnitř na TRAILER!

Malá Olive je součástí rodiny Hooverových, kde každý má něco. Starší bratr obdivuje Nietzscheho a už devět měsíců nepromluvil. Strýc, vysokoškolský profesor a odborník na Prousta, má za sebou pokus o sebevraždu. Neúspěšný otec terorizuje rodinu jakousi instantní teorií o úspěchu, dědečka vyloučili z domova seniorů, protože šňupal heroin, a celé pohromadě se to snaží udržet energická matka. Když Olive nečekaně postoupí v soutěži o dětskou miss ze druhého na první místo (původní královna krásy měla nějaký problém s prášky na hubnutí), je potřeba ji dopravit do Kalifornie, aby se mohla zúčastnit mezinárodního kola. A protože téměř nikdo z rodiny nemůže zůstat sám doma (někdo je moc starý, někdo moc mladý a někdo by si mohl ublížit), naskáče tahle normální americká rodinka do staré dodávky a na cestu se vydají společně.

Civilně nasnímaná a zahraná komedie je něco mezi rodinnou terapií a klasickou road-movie. Je půvabné pozorovat měnící se nálady uvnitř dodávky nebo zastávky v motorestech, kde si každý objednává jídlo podle svého naturelu. Zdánlivě nesourodá rodina prokazuje překvapivou míru soudržnosti ve chvílích, kdy je to třeba - ať už se jedná o šíbování s mrtvolou, naskakování do rozjeté dodávky nebo závěrečné grandiózní taneční číslo. A jak už to u rodin na cestách bývá, každý něco cestou ztratí, aby všichni dohromady několikanásobně víc získali.

Malá Miss Sunshine

Všem těm trochu rozklíženým hrdinům se nedá než držet palce a obdivovat je - strýček Frank dokáže s citem malé Olive sdělit, že kluci nemusí chodit vždycky jen s holkama a bratr s otcem se jí snaží pomoci dosáhnout jejího snu, ačkoliv zrovna oba přišli o ten svůj. Dědeček právě včas vtiskl do tanečního vystoupení vnučky část své osobnosti a bez matky by se celý tenhle cirkus nejspíš vůbec nedal do pohybu.

Malá Miss Sunshine

Ano, chvílemi je to trochu předvídatelné, občas banální a někdy moc americké, ale nic z toho mi ani trochu nevadí, protože je to úžasně vtipné, okouzlující a scény z dětské soutěže krásy navíc dávají "tomu americkému" dobře mířenou ránu na solar.

Malá Miss Sunshine je malý velký film. Nízkorozpočtový, s nijak zvlášť objevným příběhem o rodinných hodnotách a sdělením, které všichni více či méně teoreticky známe. Ale má drive, vtip a na konci něco nevýslovně úlevného a nadějného zároveň. Ona úleva spočívá ve zjištění, že i ti největší magoři vypadají v určitých situacích normálně. A naděje tkví v šancích které mají Hooverovi tváří v tvář realitě robotických holčiček.

Malá Miss Sunshine

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Bontonfilm

Malá Miss Sunshine (Little Miss Sunshine), komedie, USA, 2006

Režie: Jonathan Dayton, Valerie Faris, scénář: Michael Arndt, kamera: Tim Suhrstedt

Hrají: Greg Kinnera, Toni Collette, Abigail Breslin, Alan Arkin, Steve Carell, Paul Dano

autor: Věra Šmejkalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...