Ludvík Souček: Dej, ať se tě bojíme... Notně neuctivá parodie na Karafiátovy Broučky

5. srpen 2020

Ve známé chaloupce pod jalovcem spokojeně bydlí rodina svatojánských broučků. Jejich poklidný život se ale mění ve chvíli, kdy na zem přistane zvláštní barevné vajíčko... Bořivoj Navrátil čte z úsměvné a notně neuctivé sci-fi parodie na populární dětskou knížku Broučci Jana Karafiáta. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Bořivoj Navrátil
Připravil: Dimitrij Dudík
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2002

Ludvík Souček (1926–1978) je jedním z předních představitelů české sci-fi literatury, autorem mnoha povídek a románů, které se zabývají nejrůznějšími záhadami. Jeho knihy jsou protkány tématy existence mimozemšťanů na jiných planetách či tajemství pradávných civilizací. Mezi známá Součkova díla patří například jeho dva romány Tušení stínu a Tušení souvislostí nebo trilogie Cesta slepých ptáků, Runa Rider a Sluneční jezero.

Povídka Dej, ať se tě bojíme… vyšla poprvé v roce 1973 ve sbírce s názvem Zájem galaxie, která obsahuje třináct vědeckofantastických povídek. Je úsměvnou a notně neuctivou parodií na populární dětskou knížku Broučci Jana Karafiáta. Ocitáme se ve známé chaloupce pod jalovcem, kde žije rodina svatojánských broučků, maminka vaří polívčičku, tatínek se se strýčínkem opíjí vínem od Janinky a malý brouček občas zlobí.

Takto v poklidu si broučci žijí, dokud na zem nepřistane zvláštní barevné vajíčko. Nejdříve nikdo neví, co to může být, pak se ale ukáže, že jde o vesmírný dopravní prostředek, který řídí mimozemský hmyz, jacísi Verunkové. Jak dopadne jejich setkání s pozemskými broučky a co se stane broučkovi, když je neposlušný? O tom neodolatelně vypráví Bořivoj Navrátil v režii Dimitrije Dudíka v nahrávce z roku 2002.

autoři: Dimitrij Dudík , Filip Pluhař
Spustit audio