Ludvík II. - ikona moderny. Bavorská zemská výstava 2011.

10. červen 2011
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02360243.jpeg

Rozmařilý marnotratník? Kdepak ! Ludvík II. jako ikona moderny. Tak se rozhodli tvůrci výstavy prezentovat bavorského krále, jehož život i smrt jsou dodnes opředeny mýty.

Lákají jak historiky a badatele, tak i filmaře, ba dokonce producenty muzikálu. Ani 125 let od nevyjasněného úmrtí člena slavného rodu Wittelsbachů se nic nezměnilo na fascinaci mužem, který nejspíš rozčarován dobou hledal útěchu v záhadných protisvětech.

Milióny lidí celoročně obdivují jeho zámky, Herrenchiemsee, Linderhof a samozřejmě Neuschwanstein - Labutí zámek. Nesou rukopis muže, který byl bezesporu nadaný i nekonvenční. Jeho pohnutý životní příběh a především vize ukazuje expozice ve formě scénického dramatu v pěti dějstvích. Odehrává se v autentických prostorách zámku Herrenchiemsee, který měl být jakýmsi bavorským Versailles. Ožívají zde nové formy prezentace, 3D-projekce staveb, které Ludwig plánoval, nestačil už ale realizovat. Na výstavě s titulem Soumrak Bohů jsou k vidění také dobové předměty, například originál deštníku, který měl Ludwig sebou při své poslední procházce, za osudné noci, kdy jeho bezvládné tělo vytáhli v noci ze 13. na 14. června 1886 ze Starnbergského jezera. K vidění je i svěrací kazajka, kterou noc před smrtí krále měli nejspíš v zavazadle ti, kteří jej chtěli zbavit moci a počítali s jeho odporem.

Drama začíná nečekaným nástupem mladého fešného prince, králem se stal ve svých pouhých osmnácti letech, po smrti otce v roce 1864, v době, kdy Bavorsko a Evropa prožívaly osudová léta a války, také on je musel vést. Bavorsko na straně Rakouska proti Prusku, pak na straně Pruska proti Francii. Výstava ukazuje brutální realitu průmyslové války, ze které se Ludvík utíkal do svého světa fantazie. Jeho stavební projekty s nejvyššími uměleckými i řemeslnými nároky se pro něj staly novou realitou, smyslem i výrazem jeho duše. Ludvík je prezentován jako vladař, který reálně prolomil hráz do moderního světa a přivedl Bavorsko na špici pokroku. Slavnou pověst monarchy-mecenáše umění ale zastínily fámy o jeho dluzích a duševní nemoci, ukončila je až jeho smrt, která je dodnes předmětem spekulací. Jisté je pouze to, že skončila jedna slavná epocha Bavorska i mýtus.

Autoři expozice, experti z Domu bavorských dějin i správy zámku vzdávají Ludvíkovi II. hold jako svému kolegovi a kunsthistorikovi a vyzdvihují zejména jeho obdivuhodné stavební projekty jako vizionářské. Ludvík II. si sice své hodinky na ruce nastavoval o půl hodiny dozadu. Jeho takříkajíc vnitřní hodiny a představivost však nejspíš tikali o dvě století dopředu.Výstava v Novém zámku Herrenchiemsee potrvá do 16.10.2011. Příběh bavorského krále Ludvíka II. ožil také na prknech mnichovského Komorního divadla v adaptaci na motivy slavného filmu Luchina Viscontiho z roku 1972.

autor: zis
Spustit audio