LouTkáček je takový malý dřevěný spratek, říká šéfdramaturg Opery Národního divadla Ondřej Hučín

6. prosinec 2023

Příběh oživlé loutky a malé holčičky na cestě světem může okouzlit nejenom dětské diváky v inscenaci LouTkáček. Spojuje činohru, zpěv, tanec, ale třeba i pantomimu a loutkoherectví. Vánoční hudebí pohádku Paula Hindemitha uvádí Národní divadlo na scéně pražského Stavovského divadla. Režie se ujal Radim Vizváry a text Hedwigy Michel a Franzisky Becker přebásnil Ondřej Hučín.

Ten příběh je o tom, že v řezbářské dílně oživne loutka. Je to takový malý dřevěný nevychovaný spratek, který ukradne dcerce toho řezbáře srdce a vyrazí spolu do světa. Jenomže se samozřejmě zjistí, že bez srdce člověk nemůže žít – ať v tom doslovném nebo i metaforickém smyslu. LouTkáček vyvádí ve světě děsné kusy, nakonec se dostanou do lesa a tam LouTkáček zjistí, že také není úplně necitelná bytost. Že má také nějaké své srdce a něco se s ním stane…,“ popisuje děj pohádky Ondřej Hučín.

Poselstvím této pohádky je, že všechny bytosti, nejen člověk, mají srdce.

Příběh v základní lince velmi piřpomíná příběh o Pinocchiovi, ale s podstatným rozdílem. „V Pinocchiovi je ten dřevěný spratek civilizován člověkem a veden k tomu, aby se z něj stal člověk. Kdežto v tom našem LouTkáčkovi to tak není, protože když náš LouTkáček na konci pocítí to své dřevěné srdce, tak se nevrátí do lidského světa. A to je mi osobně bližší, protože ten pohled na svět není antropocentrický a člověk není dokonalým středem,“ dodává Ondřej Hučín.

Jak na představení reagují dětští diváci a divačky a jakými reakcemi Ondřeje Hučína děti překvapily? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: nav
Spustit audio

Související