LouTkáček je takový malý dřevěný spratek, říká šéfdramaturg Opery Národního divadla Ondřej Hučín
Příběh oživlé loutky a malé holčičky na cestě světem může okouzlit nejenom dětské diváky v inscenaci LouTkáček. Spojuje činohru, zpěv, tanec, ale třeba i pantomimu a loutkoherectví. Vánoční hudebí pohádku Paula Hindemitha uvádí Národní divadlo na scéně pražského Stavovského divadla. Režie se ujal Radim Vizváry a text Hedwigy Michel a Franzisky Becker přebásnil Ondřej Hučín.
„Ten příběh je o tom, že v řezbářské dílně oživne loutka. Je to takový malý dřevěný nevychovaný spratek, který ukradne dcerce toho řezbáře srdce a vyrazí spolu do světa. Jenomže se samozřejmě zjistí, že bez srdce člověk nemůže žít – ať v tom doslovném nebo i metaforickém smyslu. LouTkáček vyvádí ve světě děsné kusy, nakonec se dostanou do lesa a tam LouTkáček zjistí, že také není úplně necitelná bytost. Že má také nějaké své srdce a něco se s ním stane…,“ popisuje děj pohádky Ondřej Hučín.
Poselstvím této pohádky je, že všechny bytosti, nejen člověk, mají srdce.
Příběh v základní lince velmi piřpomíná příběh o Pinocchiovi, ale s podstatným rozdílem. „V Pinocchiovi je ten dřevěný spratek civilizován člověkem a veden k tomu, aby se z něj stal člověk. Kdežto v tom našem LouTkáčkovi to tak není, protože když náš LouTkáček na konci pocítí to své dřevěné srdce, tak se nevrátí do lidského světa. A to je mi osobně bližší, protože ten pohled na svět není antropocentrický a člověk není dokonalým středem,“ dodává Ondřej Hučín.
Jak na představení reagují dětští diváci a divačky a jakými reakcemi Ondřeje Hučína děti překvapily? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Divadelní bilance 2023: Prokletý klaun Houellebecq i globalizovaná kuchyň
Která představení patří podle našich recenzentů a recenzentek k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí divadelní scéně urodilo?
-
Co se stane, když obživnou loutky? Vánoční pohádka LouTkáček má premiéru ve Stavovském divadle
Inscenace je úpravou operního díla Paula Hidnemitha, v režii mima Radima Vizváryho. Pohádka je určená pro děti od pěti let.
-
BatoLaterna jako divadlo pro batolata. Laterna magika uvádí poprvé inscenaci pro nejmenší děti
Laterna magika uvádí poprvé v historii na jeviště Národního divadla inscenaci pro nejmenší děti BatoLaternu, tedy titul pro batolata od 6 měsíců do 3 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.