Lojze Kovačič: Příběh o podivínu Jurijovi a jeho mouše

27. září 2022

Jurij by rád napsal velkolepý příběh o začátku a konci světa. Práce se mu sice nedaří, ale získá při ní neobyčejnou přítelkyni... Povídku slovinského prozaika z knížky Příběhy z malovaných úlů čte Jan Holík. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Jan Holík
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Aleš Kozár
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 27. 9. 2022
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Svět, který už dávno pominul, a podivní a současně podivuhodní lidé, kteří odešli spolu s ním. Příběhy z malovaných úlů (Dauphin 2007) byly vůbec prvním překladem díla Lojze Kovačiče (1928–2004) do češtiny. Připomínají lidové malby z předminulého století – naivní, ale opravdové, humorné, syrové a poetické zároveň. Autor je situoval do malebné oblasti kopcovitého Doleňska.

autoři: Dominik Mačas , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.