Loď plná discjockeyů. Historie vysílání pirátského Radia Caroline

12. červenec 2018

Dokumentární pořad z roku 1991 rekonstruuje historii vysílání pirátské vysílačky známé pod jménem Radio Caroline. Dobové zprávy z tisku a úryvky z knihy „Last of the Pirates“ Boba Noakse otvírají prostor divokých 60. Let, touze po svobodné společnosti i nekonvenční rockové hudební produkci. On-line k poslechu do 9. srpna 2018.

V roce 1964 začala z lodi zakotvené v mezinárodních vodách u pobřeží velké Británie vysílat bez zákonného oprávnění rozhlasová stanice. Během několika let získalo vysílání obrovskou popularitu mezi mládeží jak v Británii tak v Evropě.

Od roku 1967 byla dle britského zákona jakákoliv spolupráce s touto stanicí trestným činnem. V té době ale mělo Radio Caroline již dvě lodi, ta druhá kotvila u holandského Amsterdamu. V srpnu 1989 holandská a britská policie již definitivně zničila vysílací zařízení. Historie vysílání Radio Caroline je historií jedné kulturní epochy, která spojuje Evropu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...