Lion Feuchtwanger: Ďábel v Bostonu

Hra o náboženském fanatismu a čarodějnických procesech v anglických koloniích na území Severní Ameriky v 17. století.

Prozaik a dramatik Lion Feuchtwanger se při tvorbě svých děl často obracel do historie, kde čerpal náměty pozoruhodně související s jeho současností.

Námět ke hře Ďábel z Bostonu našel v zápisech o čarodějnických procesech v severoamerickém Salemu, v nichž zahynulo mnoho nevinných lidí, kteří se stali obětí politicko-právního komplotu.

Celá hrůzná historie, si nezadá s krutostí inkvizičních soudů v Evropě. Začala svědectvím dvou dívek, které údajně posedl ďábel. Ty později nařkly mnoho lidí ze svého okolí z čarodějnictví.

Dnes již není pochyb, že jejich svědectví byla zmanipulovaná a oběti procesů umíraly z politických a zištných důvodů jejich soudců.

Feuchtwanger napsal své drama v americkém exilu v roce 1947 a světovou premiéru mělo v roce 1949. V roce 1957 drama pro rozhlas adaptoval a natočil režisér Josef Bezdíček s celou plejádou významných herců.

Ve vzácném archivním snímku, nevšedního i svým – na rozhlasovou hru – neobvykle časově dlouhým rozsahem uslyšíte Miloše Nedbala, Miladu Želenskou, Stanislava Fišera, Radovana Lukavského nebo Václava Lohniského.


Osoby a obsazení: Cotton Mather, pastor (Miloš Nedbal), Abigail Matherová, jeho žena (Olga Želenská), Doktor Tomáš Colman, lékař (Radovan Lukavský), Samuel Parrish, pastor v Salem Village (Václav Lohnický), Hana Parrishová, jeho dcera (Alena Kreuzmannová), Samuel Sewall, soudce (Vladimír Majer), Jiří Burroughs, bývalý pastor v Salem Village (Karel Pavlík) a další Autor: Lion FeuchtwangerPřeklad: Walter FeldsteinRozhlasová úprava a režie: Josef Bezdíček

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio