Libuše Šilhánová: Jak vůbec Charta fungovala a pracovala?

Esej novinářky a socioložky, zakladatelky Československého helsinského výboru a signatářky Charty 77. Z autobiografické knihy Ohlédnutí za životem, on-line k poslechu do úterý 24. ledna 2017.

Libuše Šilhánová byla novinářka a socioložka, desítky let aktivní na poli obrany lidských práv. Patřila mezi zakladatele Československého helsinského výboru, několik let pak stála v jeho čele. V roce 2001 ji prezident Václav Havel vyznamenal medailí Za zásluhy.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Šilhánová spolu s manželem Věňkem Šilhánem, který byl jednou z důležitých postav Pražského jara 1968, patřila mezi první signatáře Charty. Text Jak vlastně fungovala Charta 77 je výňatkem z jejích vzpomínek Ohlédnutí za životem.

Libuše Šilhánová se narodila 10. dubna 1929. V roce 1957 absolvovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, po škole pracovala jako učitelka a později se stala redaktorkou nakladatelství Svoboda. V roce 1964 přešla na Vysokou školu ekonomickou, kde řídila laboratoř sociologických výzkumů. Ve druhé polovině 60. let působila v Ústavu sociálních a politických věd Univerzity Karlovy.

V roce 1957 vstoupila do KSČ, kde se zařadila do takzvaného reformního křídla strany. V roce 1970 byla v reakci na otevřený protest proti okupaci Československa vyloučena. Pak několik let pracovala jako domácí dělnice. Ve svém textu o Chartě 77 Libuše Šilhánová připomíná zejména každodenní množství úkonů a konspirací, nutných k tomu, aby se dokumenty Charty 77 dostaly mezi lidi i do zahraničí, píše, jak policejní perzekuce, kterým byly vystaveny rodiny signatářů, byly vyvažovány solidaritou a praktickou pomocí.

Libuše Šilhánová byla nepostradatelnou oporou Charty 77 a ve své činnosti pro obranu lidských práv neustala ani po roce 1989. Zemřela 10. října 2016.


Čte: Růžena Merunková

Autorka: Libuše Šilhánová Připravila: Alena ZemančíkováRežie: Jaroslav Kodeš

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura