Libeňský most zůstane stát. Nové vedení Prahy slibuje citlivou rekonstrukci

28. listopad 2018

Libeňský most se bude opravovat. Na twitteru o tom informoval pražský primátor Zdeněk Hřib. Jeho náměstek Adam Scheinherr potvrdil, že magistrát si nechá vypracovat studii opravy, která by měla být dokončena příští rok v únoru. Na jejím základě vedení města rozhodne o způsobu opravy. V rámci oprav mostu by se mělo proměnit i okolí u jeho ústí v Libni a Holešovicích.

V dubnu tohoto roku se pražští radní shodli, že most má být nahrazen novým. Zbourání mostu a stavbu nového v dubnu navrhl náměstek primátorky Petr Dolínek a jeho krok podpořila i tehdejší primátorka Adriana Krnáčová. „Určitě jsem pro zbourání Libeňského mostu a pro stavbu nového. Ten je ekonomicky výhodnější,“ řekla na jaře Krnáčová.

Libeňský most

Historik architektury Lukáš Beran byl od začátku jiného názoru. I podle něj by se měl most zachovat a památkově chránit. O Libeňském mostu mluvil v rozhovoru s Veronikou Štefanovou v rámci speciálu Pražské mosty. Galerie architektonických skvostů pod širým nebem.

Libeňský most spojuje od roku 1928 levobřežní čtvrť Holešovice s pravobřežní Libní. Po proudu řeky je v Praze patnáctým mostem, nachází se v ohbí řeky Vltavy a je po něm vedena dvoukolejná tramvajová trať. Samotný most je někdy označován jako takzvané Libeňské soumostí.

Pražské mosty. Galerie architektonických skvostů pod širým nebem

Štefánikův most

Praha je nejenom město věží, ale také mostů. V Mozaice jsme se vydali po proudu Vltavy, abychom připomenuli historii i význam některých z nich. Desetidílným seriálem od Železničního mostu až k mostu Libeňskému provází historikové architektury, Lukáš Beran a Richard Biegel.

Libeňský most byl otevřen 29. října 1928 k desátému výročí vzniku Československé republiky. Pochází od Pavla Janáka (1882 až 1856), výrazného představitele české meziválečné architektury, a mostního stavitele a inženýra Františka Mencla (1879 až 1960). Samotná mostní konstrukce má délku 370 metrů, spolu se zemní rampou na holešovické straně 780 metrů. Most byl původně nejdelším silničním mostem v Praze, jeho šířka je 21 metrů.

autoři: Veronika Štefanová , tvod | zdroj: ČTK