Lewis Carroll, autor nejen Alenky v říši divů. Poslechněte si úryvky z nejslavnějšího Carrollova díla

25. leden 2023

Od smrti autora Alenky v říši divů uplynulo 14. ledna přesně 125 let. Charles Lutwidge Dodgson, jak zní pravé jméno literáta, logika a matematika píšícího pod pseudonymem Lewis Carroll, se do povědomí českých čtenářů zapsal právě příběhy o Alence a to jak v Říši divů, tak i Za zrcadlem. Ve světě je ale oceňován i pro svá další díla, z nichž zdaleka ne všechna byla přeložena do češtiny. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Michal Bumbálek, Štěpánka Romová
Dramaturgie: Eva Schulzová
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 25. 1. 2023
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2023.

Rozhlasové pásmo přiblíží tohoto autora dětské literatury a jeho tvorbu nejen díky ukázkám z ní, ale také rozhovorem s panem doktorem Jiřím Rambouskem z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Mluví o Carrollově životě i o proměnách překladu, například v tom, jak se měnilo jméno hlavní hrdinky (od Elišky přes Evičku až k Alence) a proč tomu tak bylo.

Jak dlouhá je věčnost?“ zeptala se Alenka Bílého Králíka. Někdy, odpověděl, je to pouhá vteřina.

Posluchači se mohou zaposlouchat do příběhu Alenky, a to v obou říších – Divů i Za zrcadlem. Zazní také ukázky z knihy Lovení Snárka, což je Carrollova nejznámější alegorická báseň. Lewisi Carrollovi propůjčil svůj hlas Michal Bumbálek, Alenku ztvárnila Štěpánka Romová. Scénář Elišky Kánské v dramaturgii Evy Schulzové nastudoval režisér Radim Nejedlý.

O tom, že Alenka v říši divů byla mnohokrát adaptována různými médii od filmu přes rozhlas až k divadlu, ví asi většina posluchačů. V rámci Večera na téma zazní i rozhovor s hercem a režisérem Petrem Mikeskou, který v divadle Anfas zpracoval se svým týmem právě Carrollovu Alenku. Vypráví třeba o tom, které pasáže z díla vybrali a které doplnili vlastní fantazií.

autor: Eliška Kánská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.