Lev Šestov: Ruský duch

Fragmenty z knihy Apoteóza vykořeněnosti vydané na začátku 20. století. On-line k poslechu do pondělí 21. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Lev Isakovič Šestov, vlastním jménem Jehuda Leib Schwarzmann (1866-1938) byl ruský spisovatel a existencialistický filosof.

Narodil se v židovské kupecké rodině, studoval práva a matematiku v Moskvě, ale pro své revoluční názory a spory s učiteli musel studia dokončit v Kyjevě. Roku 1898 se Šestov stal členem kroužku významných ruských intelektuálů, kam patřil také Nikolaj Berďajev, Dmitrij Sergejevič Merežkovskij a Vasilij Rozanov. V té době také publikoval svou první významnější práci o dobru u Tolstého a Nietzscheho - dvou autorů, kteří na něho měli velký vliv. Rád užíval Nietzscheho aforistický styl. Roku 1908 odjel Německa a později Švýcarska. Roku 1915 se vrátil do Moskvy a téhož roku jeho syn Sergej padl ve válce. V Moskvě se věnoval hlavně náboženství a teologii, takže po bolševické revoluci nemohl publikovat, směl však přednášet řeckou filosofii v Kyjevě.

Roku 1920 opustil Rusko a zakotvil v Paříži, kde se seznámil také s Edmundem Husserlem, který ho později upozornil na dílo dánského filosofa Kierkegaarda. To byl pro Šestova objev a velká inspirace. Šestov byl myslitel hluboké a těžké životní zkušenosti, často píše o beznaději a zoufalství. Jeho dílo silně ovlivnilo tak rozmanité postavy, jako byl Albert Camus, ruský teolog Sergej Bulgakov, nebo anglický spisovatel D. H. Lawrence.


Čte: Jan Kačer

Autor: Lev Šestov Překlad: Miluše a Ladislav ZadražiloviPřipravil: Rudolf MatysRežie: Markéta Jahodová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura