Lev opět zařval a vydal knihu. Vychází scénář filmu, ve kterém rozmlouvají český král s prvním Evropanem, který doputoval do Tibetu
Už pár měsíců brouzdá kiny film Až zařve lev. Je založen na rozhovoru dvou středověkých současníků: českého krále Přemysla II. Otakara, a františkánského mnicha a poutníka Mistra Odorika. Duše obou se potkají v Dantově Očistci a jeden z druhého se snaží dostat tajemství jeho života. Jak už to bývá, ne všechno z původního scénáře se do dokumentu dostalo. I proto, a především na četná přání diváků, teď vychází scénář v tištěné podobě. Navíc doplněný atmosférickými ilustracemi.
Za filmem i knihou stojí režisér a výtvarník Jan E. Svatoš. Vyslyšel přání těch, kteří by si film při jeho sledování rádi zastavovali a vraceli se k některým replikám. Krásná publikace s názvem Až zařve lev. Rozhovor poutníka s králem nabízí úplnou dialogovou listinu filmu. „Čtenář se v ní může vracet k různým místům, jak zrovna chce. To je jeden z bonusů knihy,“ říká Svatoš s uspokojením. Dalším bonusem jsou autorovy ilustrace. „Vycházejí z rešeršních deníků, které si během cest nebo práce na filmech maluji a kreslím. Obsahují náčrtky a skici z přípravných fází natáčení. Pro knihu jsem ale vytvořil zcela nové, originální ilustrace,“ vysvětluje.
Jak dodává, filmem i knihou chtěl připomenout dvě osobnosti našich dějin. „Přemysl II. Otakar byl králem, který dokázal mnohem víc, než si připouštíme. Dnes o něm víme to, že neměl rád českou šlechtu a padl na Moravském poli; byl ale postavou s mnohem širším záběrem, a film se snaží ukázat ho v novém světle. A Odorik? To byl první Evropan, který došel, z větší části pěšky, do Tibetu. Byl to františkánský mnich, který ovšem zakládal moderní žurnalistiku. Jeho cestopis – na rozdíl od knih Mandevilly nebo Marca Pola – obsahuje i řadu kritických pohledů. Dokonce bojoval s fake news, což je dnes velice aktuální: vyvracel dobové pověry, snažil se být korektní, uváděl zdroje… Tyhle zásady, které v dnešním mediálním diskurzu považujeme za samozřejmost, začal zavádět právě on,“ obdivuje „svou“ postavu Jan E. Svatoš. Navíc připouští, že v něčem se může Mistru Odorikovi i trochu podobat. „Studoval jsem žurnalistiku, takže mě profesně určitě inspiroval,“ usmívá se.
Kniha Až zařve lev. Rozhovor poutníka s králem se s filmem krásně doplňují. Dodejme, že ke snímku Až zařve lev se chystá ještě další publikace, která zprostředkuje nahlédnutí do procesu tvorby skvělého dokumentu.
Související
-
Spíše než divočina mě baví zapomenuté příběhy, říká Jan Svatoš, autor dokumentu Archa světel a stínů
Film odhaluje příběh manželů, kteří před sto lety točili dokumenty o Africe, o níž se tehdy vesměs natáčely snímky ve filmových studiích a s falešnými lvy ze zoo.
-
Jaká je cena bezpečí? Odpoví lidskoprávní festival Jeden svět
Hlavní téma letošního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět je stručné: Cena bezpečí.
-
Hodně osobní film. Autorky historického kostýmního snímku Služka se inspirovaly ve svých rodinách
Děj filmu se odehrává přibližně mezi lety 1913 a 1918. Předlohou filmu Služka se stala stejnojmenná kniha spisovatelky Hany Lasicové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka