Lev Nikolajevič Tolstoj: Příběh koně (2/2)

03705357.jpeg

Poetická alegorie o osudu člověka.

Poslouchejte na Vltavě 15. září 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví ve dvou částech na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do středy 21. září 2016.

Povídku Cholstoměr (Historie koně) začal psát Lev Nikolajevič Tolstoj v roce 1883, ale později ji důkladně přepracoval a dokončil v roce 1886. Osud koňského hrdiny je velkolepou metaforou osudů lidských – se vší krutostí, nespravedlností i vášní, které život připravuje.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Cholstoměr je jeden z nejlepších, nejrychlejších a nejušlechtilejších koní. Narodil se však, pouhou náhodou, jako grošák. A díky své jinakosti musí od mládí snášet drobné ústrky i tvrdé rány - posměch, zradu milované klisničky, následné vykastrování. Jen na krátko zažije pocit hrdosti a štěstí, když si ho ze všech koní vybere bohatý kníže Serpuchovský, který s ním jezdí za svou milenkou. I tahle radost však skončí a Cholstoměr pokračuje ve své trpké životní pouti. Ale jako kdyby víc než vlastní strádání a hořký úděl trápilo jeho velkou koňskou hlavu lidské sobectví a lhostejnost.

02205662.jpeg

„Můj, má, mé… Lidé se v životě neřídí skutky, ale slovy. Smluvili se, že vždy jen jeden může o jedné a téže věci říkat „moje“. A ten, kdo může co největšímu počtu věcí říkat „moje“, ten je považován za nejšťastnějšího.“ podivuje se trpce.

Tolstého slavnou povídku upravil pro jeviště divadelník Mark Rozovsky, rozhlasovou verzi natočil podle překladu a adaptace Jiřího Matějíčka režisér Jiří Horčička - a sám později na tuto práci vzpomínal jako na výjimečné setkání. S příběhem, s autorem, ale jistě také s hercem Eduardem Cupákem, jehož hlasem k nám z rozhlasové nahrávky promlouvá právě kůň Cholstoměr. Ten neokázalými prostředky obdařil výpověď svého hrdiny nesmírným vnitřním nábojem a citovou bohatostí – posluchač tak s údivem sdílí jeho vášeň, smutek, únavu, bezradnost i prchavé chvilky štěstí.


Osoby a obsazení: Cholstoměr (Eduard Cupák), jeho mladý hlas (Petr Štěpánek), Vaska (Jan Faltýnek), Bobrinskij (Petr Oliva), Vjazopuricha (Jaroslava Adamová), Podkoní (Antonín Hardt), Generál (Rudolf Hrušínský), Mílek (Viktor Vrabec), Serpuchovskoj (Vladimír Brabec), Teofan (Josef Velda), Fritz (Jindřich Narenta), Mathié (Jarmila Baxová), Mary (Miriam Kantorková), Hlasatel (Milan Mach), Číšník (Ladislav Trojan), Angličan (Oldřich Janovský), Poručík (Miloš Hlavica) a další

Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj Překlad a rozhlasová úprava: Jiří MatějíčekDramatizace: Mark RozovskijDramaturgie: Ivan ŠkapaHudba: Vadim PetrovRežie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1981.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby