Léto hereckých osobností 2004

10. červenec 2004

Do sbírky letního divadelního dění přibývá letos v Praze jedna nová akce. Od 29. června do 17. července a od 17. srpna do 3. září probíhá ve Švandově divadle na Smíchově první ročník přehlídky tvorby divadelní společnosti Studio Dva.

Sérii představení čtyř inscenací režírovaných mladým režisérem Patrikem Hartlem zahájí česká premiéra hry Richarda Nelsona Madame Melville s Ivanou Chýlkovou a Evou Holubovou v hlavních rolích. Jedná se o příběh vztahu sedmnáctiletého amerického školáka (Jan Meduna) a jeho francouzské učitelky literatury, který je zasazený do Paříže šedesátých let.

Ivana Chýlková a Eva Holubová v inscenaci Madame Melville

Komedii Otevřené manželství, která bude mít premiéru 23. srpna, napsal nositel Nobelovy ceny, italský dramatik Dario Fo se svou ženou Francou Rame. Jana Krausová a Karel Roden se v ní chystají předvést brilantní partnerský souboj. Oba herce spolu s Martinem Hoffmannem a Boříkem Procházkou pak bude možné sledovat i v Návštěvě pana Sloana - černé grotesce britského dramatika Joea Ortona o zdánlivě nevinných lidských slabostech. Podzimní sonáta, adaptace slavného filmu Ingmara Bergmana o hledání smíru v bolestném vztahu mezi matkou a dcerou, je hereckým koncertem Daniely Kolářové a Barbary Kodetové.

Citlivý režijní styl všech inscenací je založen na detailním proniknutí do jemného přediva dramatických vztahů a na intenzivní práci s interprety, v níž je velký prostor dán jejich tvorbě. To je také důvod, proč s Patrikem Hartlem špičkové herecké osobnosti rády spolupracují a proč jsou ochotny přehlídce obětovat i část svých prázdnin. Do série Hartlových inscenací stylově dobře zapadne i inscenace převzatá z Divadla na Vinohradech, dnes již klasické dílo Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové. V režii Petra Novotného v ní účinkují Hana Maciuchová, Ladislav Frej, Simona Postlerová a Jiří Dvořák.

Jana Krausová a Karel Roden v Otevřeném manželství

"Přehlídka Herecké osobnosti je koncipovaná do dvou částí," vysvětlil širší rámec celé akce její producent a spoluzakladatel Studia Dva Michal Hrubý. "V letních měsících působíme ve Švandově divadle a po dobu divadelní sezony od září do června pak budeme uvádět inscenace přehlídky po městech celé České republiky. Zatímco v Praze bude v létě realizováno zhruba třicet představení, v průběhu sezony jich v regionech uvedeme téměř stovku. Naším cílem je vzájemné potkávání se na jevišti, ale také v hledišti. Do budoucna proto připravujeme další ročníky této přehlídky, která by se měla stát nedílnou součástí českého divadla."

Podrobnější informace o inscenacích a jejich tvůrcích, stejně jako termíny jednotlivých představení lze najít na webové adrese: www.studiodva.cz.

autor: (bop)
Spustit audio