Letní čtení na Vltavě pokračuje Gogolovým Portrétem

02370655.jpeg

V oblíbeném Letním čtení pro děti let, které vysílá Český rozhlas 3 Vltava o prázdninách otevřeme povídku Nikolaje Vasiljeviče Gogola Portrét. Gogol byl složitou osobností. Připomeňme si, že se narodil na Ukrajině, které se v jeho době říkalo Malorusko, a velkou část svého prozaického díla věnoval jejím hrdinům a přízrakům.

Po ukončení studií odjel Nikolaj Vasiljevič Gogol do Petrohradu, aby tam – a to bez ironie – pracoval pro blaho vlasti. Zklamal ho úřad i univerzita a své zkušenosti zpracoval ve fantaskních Petrohradských povídkách. Gogol byl ovšem člověk psychicky labilní, trpěl depresemi a jakýmsi vnitřním neklidem, který ho hnal stále na cesty. Jako geniální spisovatel dokázal i své trápení převést do literatury, z jeho cest z místa na místo vzešla inspirace k románu Mrtvé duše i k dramatu Revizor. Pro zajímavost ještě řekněme, že podle některých statistik je Gogolův Revizor vůbec nehranějším dramatem na celém světě, jako obraz hrabivosti a podvodnictví v malých poměrech překonává kulturní i zeměpisné rozdíly.

Povídka Portrét je zahrnuta do souboru Petrohradských povídek, groteskních próz s fantastickými prvky, kde lidský nos začne žít vlastním životem a plášť zničí svého majitele. Rovněž portrét zásadně pohne životem svého malíře.

Nikolaj Vasiljevič Gogol zemřel v roce 1852. Jeho dílo, které miloval už Jan Neruda, patří k základům moderní evropské literatury.