Leoš Šedo: Kleště (1/10)

r_2100x1400_vltava.png

Román Kleště je prozaickou prvotinou autora, jenž pracuje jako zubní lékař v Sázavě, kde má od roku 1993 privátní praxi. Doslov pro vydání v brněnském nakladatelství Petrov napsal Pavel Kohout, který konstatuje, že jde o mimořádný, zralý text. Jeho autor se ostatně narodil ve Vysokém Mýtě už v roce 1952, příležitostně se věnuje publicistice a se svou filmovou povídkou I Saw Them Standing There aneb Beatles přiletí do Prahy dnes večer se v roce 1999 zúčastnil Středoevropské scenáristické dílny pořádané Sundance Institutem.

K zajímavostem o autorovi patří, že v letech 1957-61 pobýval ve Finsku, kde mu údajně potřásl rukou Gagarin, objal ho Chruščov a poprvé zde slyšel rock´n´roll. Leoš Šedo totiž kdysi chtěl být automechanikem, motocyklovým závodníkem, později rockovým hudebníkem nebo filmovým scenáristou. Všechny tyto zkušenosti a inklinace se samozřejmě v románu Kleště bohatě zúročily.

Děje velmi čtivě napsaného románu se rozprostírají od začátku sedmdesátých let 20. století po rok 2002, kdy vrcholí happeningem na Staroměstském náměstí. Jeho hrdiny a zároveň vypravěči jednotlivých kapitol jsou střídavě Miloš, Janek a Ladislav - všichni zubní lékaři. Román tak zahrnuje jak vždy přitažlivé příhody z lékařského prostředí, tak i reflexi společensko-politického vývoje u nás. Peripetie životních příběhů, a tedy i románu jsou přitom umístěny také do zahraničí, neboť součástí Šedova záběru je také pohled na fenomén emigrace.

Deset kapitol pro rozhlasové vysílání četby na pokračování vybral autor tak, že se na vyprávěné děje díváme střídavě očima Miloše a Janka. V režii Evy Řehořové se tedy v četbě střídají dva vypravěči: Zdeněk Bureš a Vladimír Hauser. Připravilo brněnské studio Českého rozhlasu.