Leonard Bernstein 100. Vltava připomíná výročí narození legendárního dirigenta, pedagoga a skladatele

24. srpen 2018

Jeho nejznámější kompozicí zůstane asi navždycky West Side Story, příběh Romea a Julie z amerického předměstí. Šťastné spojení hudební invence, portorikánského koloritu, svůdných melodií a chytlavých rytmů, smyslu pro dramatičnost, to vše bravurně řemeslně ztvárněno. Připomeňme si tento muzikál v záznamu z letošního festivalu BBC Proms. Koncertní provedení tam dirigoval John Wilson.

„Lenny“ Bernstein. Jedna z nejvíce fascinujících hudebních osobností 20. století. Vášnivý popularizátor, charismatický dirigent, génius s odzbrojujícím smyslem pro humor, který sám „nevěděl, zda má raději hudbu nebo lidi“. Jeho s napětím očekávaná návštěva na Pražském jaru 1990 byla pro mnohé nezapomenutelná a zkoušky i koncert byly dlouho dopředu beznadějně plné. On sám také nedočkavě čekal na setkání s Prahou, kterou navštívil na témže festivalu už těsně po válce. Více o tom píše kolega Robert Tamchyna.

Jak na návštěvu tehdy již nemocného Bernsteina, který na podzim onoho roku zemřel, vzpomínají pamětníci? Poslechněte si v neděli od 14 hodin rozhovor s fotografem Pavlem Váchou, autorem dirigentova portrétu. „Z auta vystoupil menší muž v bundě a s bílou šálou. I přes tmavé brýle na očích bylo jasné, kdo to je: Leonard Bernstein. Přijel na první zkoušku na svůj první koncert v tehdy jen krátce svobodném Československu. Všichni jsme stáli u zamčeného vchodu Žofína…“ začíná fotografovo vyprávění, v němž figuruje také tehdejší první dáma Olga Havlová.

Portrét Leonarda Bernsteina v parku na Žofíně

Ve vysílání následuje nahrávka onoho legendárního koncertu, závěrečného večera Pražského jara s emotivním provedením Beethovenovy 9. symfonie s Ódou na radost. Zatímco televizní snímek se kvůli exkluzivním právům nahrávací společnosti nemohl uskutečnit, ten rozhlasový se zachoval a my jej uslyšíme včetně úvodu, který tehdy k posluchačům spatra pronesl skladatel Petr Eben.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.