Leo Rosten: Pan Kaplan má stále třídu rád (4/10)

Desetidílný seriál, který vznikl podle oblíbené knihy amerického spisovatele o půvabně humorných jazykových i jiných potížích žáků Večerní přípravné školy pro dospělé v New Yorku.

Poslouchejte na Vltavě od 3. července 2016, každou neděli, vždy v 10:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do soboty 30. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Pan Kaplan má stále třídu rád – pod tímto titulem uvádíme úspěšný seriál, který podle slavné knihy Lea Rostena přeložil, do podoby rozhlasové inscenace připravil a režíroval Antonín Přidal. S komickými příhodami pedagogů a žáků newyorské Večerní přípravné školy pro dospělé a samozřejmě i s neobyčejně horlivým žákem – panem Hymanem Kaplanem v podání Miroslava Donutila – se setkáme celkem desetkrát.


Rozhlasový seriál Pan Kaplan má stále třídu rád se odehrává na konci třicátých let 20. století v New Yorku, ve škole, která se specializuje na výuku anglického jazyka pro přistěhovalce. V průběhu deseti dílů se seznámíme nejen se svérázným učitelským sborem a ráznou sekretářkou slečnou Schnepfovou, ale také se žáky, pocházejícími především z Evropy. Složité osudy lidí, kteří mají velké odhodlání úspěšně se včlenit do amerického způsobu života, jsou vykresleny prostřednictvím humorných situací, jež se dějí zejména ve třídě profesora Parkhilla.

Původně prozaické příběhy Lea Rostena s hlavní postavou sebevědomého a neukázněného „žáka“ Hymana Kaplana jsou založeny na komplikovaných slovních hříčkách a komolení angličtiny, takže český text není možné považovat za překlad. Antonín Přidal musel tyto hříčky nahradit, což vedlo k nutným změnám v pointách některých povídek. Přesto jsou v celé sérii zachovány autentické dobové reálie a zejména specifický – často sarkastický humor.


Osoby a obsazení: Hyman Kaplan (Miroslav Donutil), ředitel Robinson (Jaroslav Kuneš), Schnepfová, sekretářka (Drahomíra Hofmanová), prof. Parkhill (Ladislav Lakomý), prof. Higbyová (Jana Hlaváčková), prof. Pflaumová (Jana Janěková), prof. Kraut (Jiří Dušek), Zelda Moskowitzová (Eva Hradilová), Róza Mitnicková (Gabriela Ježková), Olga Tarnovská (Ivana Valešová), Karl Finsterwald (Arnošt Goldflam), Gina Caravellová (Monika Maláčová), Norman Bloom (Jiří Tomek), Gus Matsukas (Jaroslav Dufek), Nathan Nathan (Zdeněk Junák), reportérka a hlasatelka (Jitka Škápíková)

Autor: Leo RostenPřeklad, dramatizace, režie: Antonín PřidalDramaturgie: Oldřich Knitl a Pavel MinksHudební improvizace: Maximilian WittmannZvukový mistr: Josef Daněk

Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 1996.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba