Lenka Procházková: Humří oči

03441456.jpeg

On-line do neděle 9. srpna 2015.

Poslouchejte na Vltavě 3. srpna 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 9. srpna 2015.


Lenka Procházková je autorkou povídkových knih a románů, v nichž dominantním tématem bývají partnerské vztahy. Neplatí to o všech, napsala i román Slunce v úplňku o Janu Palachovi nebo prózu Beránek vycházející z kristovské legendy, ale v zásadě to o jejím díle říci můžeme.

Kromě toho je i publicistka a televizní scenáristka. Jako dcera přední osobnosti Pražského jara, spisovatele a filmového scénáristy Jana Procházky, směla po roce 1968 publikovat jen v samizdatu a v zahraničí.

Za román Růžová dáma, který vyšel poprvé v Kolíně nad Rýnem v edici Rozmluvy, získala Cenu Egona Hostovského. Od roku 1989 vydala více než deset prozaických knih a napsala několik scénářů pro televizi a tři rozhlasové hry.

Povídka Humří oči je pro autorku typická, uvádí čtenáře do situace partnerského vztahu, která na počátku vypadá nevinně, jako den na dovolené u moře, a během vyprávění se vyostří. Povídka byla napsána pro humanitární organizaci Adra a spolu s dalšími vyšla v knize Miliónový časy.


Čte: Lucie Trmíková

Autorka: Lenka Procházková Připravila: Eva WilligováRežie: Petr Mančal

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby