Lenka Horňáková Civade: Setkání Homéra a Komenského

9. listopad 2020

Esej české spisovatelky, novinářky a malířky, trvale žijící ve Francii, psaný u příležitosti 350. výročí úmrtí filozofa, pedagoga a myslitele J. A. Komenského. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Adéla Kubačáková
Připravil: Michal Bureš
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 9. 11. 2020

„Pokud být hrdinou znamená přesáhnout sama sebe, vytvořit ze svého a za svého života dílo, které přetrvá, pak Jan Amos Komenský, teolog, filozof a otec moderní pedagogiky takovým hrdinou je. Všichni přece Komenského známe, že? Skutečně?“ Ptá se ve svém textu česká spisovatelka, novinářka a malířka Lenka Horňáková Civade, žijící od roku 1998 trvale ve francouzské Provence. Uvažuje o osudech Homérova Odyssea i Jana Amose Komenského, vyňatých ze svých domovů.  

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...