Laura Aikin: Emilia Marty se má k Lulu jako její starší verze

18. srpen 2018

Lulu, Marylin Monroe a Emilia Marty. Laura Aikin je vynikající představitelka náročných operních rolí i osudových žen.

Koloraturní sopranistka Laura Aikin byla první, kdo ve Vídeňské státní opeře zpíval Janáčkovu nesmrtelnou Emilii Marty. V pořadu Reflexe: Opera! hovořila o svém vztahu k Věci Makropulos a Leoši Janáčkovi, spolupráci s Jakubem Hrůšou i Miroslavem Srnkou, a také o významu dlouhých a vysokých tónů uzavírajících operní árie.

Laura Aikin pochází ze Spojených států, ale svoji pěveckou kariéru zahájila v Deutsche Staatsoper Berlin.

Laura Aikin (Emilia Marty)

Členkou souboru se stala ve svých osmadvaceti letech v roce 1992 – právě včas, aby zažila nástup Daniela Barenboima jako šéfa berlínské Staatsoper. V Berlíně také navázala užší spolupráci s Pierrem Boulezem.

V ansámblu Berlínské státní opery pracovala až do roku 1998 a kromě své erbovní Lulu tam zpívala Královnu noci, Zerbinettu v Ariadně na Naxu a řadu dalších rolí – jejím nejvlastnějším oborem je dramatický koloraturní soprán. Laura Aikin se často a ráda věnuje interpretaci hudby 20. století i soudobých novinek.

Laura Aikin (Emilia Marty) a Wolfgang Bankl (dr. Kolenatý)

Z velkých rolí to v poslední době byla například postava Zpěvačky v opeře Salvatora Sciarrina Ti vedo, ti sento, mi perdo – záznam světové premiéry z milánské La Scaly vysílal Český rozhlas Vltava 23. června 2018.

Laura Aikin zpívala roli Emilie Marty v inscenaci Vídeňské státní opery v roce 2015. Je to možná až neuvěřitelné, ale bylo to vůbec poprvé, kdy se Věc Makropulos ve Vídeňské státní opeře hrála. Jedno z Janáčkových vrcholných děl muselo na vstup do „domu na Ringu“ čekat skoro 90 let od světové premiéry.

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.