Láska gruzínských tanečníků nebo kluk předstírající, že je trans. I to nabízí letošní festival Mezipatra
Filmový festival Mezipatra letos už po dvacáté představuje to nejlepší z českých a zahraničních queer filmů. Motto letošního ročníku zní V proudu změn.
Festival Mezipatra vznikl před dvaceti lety spíš jako komunitní akce pro queer lidi. Za dobu své existence se proměnil ve specializovanou filmovou přehlídkou, v níž organizátoři akcentují zejména svou kurátorskou roli.
Festival je také soutěžní a má mezinárodní charakter. Letošní program klade důraz na networking mezi queer filmaři. V doprovodné sekci se objevují odborné diskuze i večírky. Mimo celovečerní filmy můžete na festivalu vidět také řadu dokumentů a krátkých filmy.
Festival zahájila 7. listopadu v Praze slavností projekce filmu Adam od debutujícího amerického režiséra Rhyse Ernsta. V pátek 15. listopadu otevře týdenní brněnský program projekce filmu Matthias a Maxime od Xaviera Dolana.
Ředitel festivalu Pavel Bicek upřesnil, že mezi hlavní cíle festivalu patří ukázat queer život autenticky a v co nejširší podobě. Důležité je podle něj přinášet to nejrelevantnější k tématu LGBT. Queer kinematografie se za poslední dekády poměrně dynamicky proměňuje. Někteří filmaři se už dostávají i na velké festivaly. „Došlo k důležitým posunům – v tématech i v tom, kdo filmy dělá,“ doplnil producent a člen poroty hlavní soutěže, Michael Raisler. Ten je producentem filmů Beach Rats a We the Animals, které v posledních dvou ročnících Mezipater vyhrály hlavní soutěž.
Motto V proudu změn odkazuje k tomu, že my sami musíme uvádět dění do pohybu.
Sandra Hezinová
Pavel Bicek popsal, že se LGBT komunity otevírají, ale současně se stále potýkají s různými problémy. Například film Dokud se tančí zobrazuje příběh čisté lásky mezi dvěma gayi v prostředí tradičního gruzínského tance. Premiéra v Gruzii, která probíhala souběžně s pražskou projekcí na festivalu, byla problematická, zatímco v Praze film sklidil bouřlivý potlesk. Při české projekci zas rezonoval snímek Freedom to Marry, který zobrazuje cestu k manželství pro všechny páry. V České republice totiž novela legalizující manželství gay a lesbických párů není dosud schválena.
Poslechněte si celé ArtCafé s hudebním výběrem Petra Dorůžky, který se zaměřil na aktuální pořadí na Evropském žebříčku world music WMCE.
Související
-
Na konci světa a v rouše beránčím
Režijní debut bývalého anglického herce Francise Lee Na konci světa je už od prvního uvedení na festivalu v Sundance cejchován označením “novodobé Zkrocené hory“.
-
Já, Simon a zápisník jednoho coming-outu
Z filmařského i marketingového hlediska je film Já, Simon novátorský krok. Režisér Greg Berlanti poprvé výrazně usazuje téma coming-outu do popředí mainstreamového filmu.
-
Mezipatra se letos vydávají mimo realitu
O 19. ročníku Mezipatra Queer Filmového festivalu – sekce, retro a hosté.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka