Láska gruzínských tanečníků nebo kluk předstírající, že je trans. I to nabízí letošní festival Mezipatra
Filmový festival Mezipatra letos už po dvacáté představuje to nejlepší z českých a zahraničních queer filmů. Motto letošního ročníku zní V proudu změn.
Festival Mezipatra vznikl před dvaceti lety spíš jako komunitní akce pro queer lidi. Za dobu své existence se proměnil ve specializovanou filmovou přehlídkou, v níž organizátoři akcentují zejména svou kurátorskou roli.
Festival je také soutěžní a má mezinárodní charakter. Letošní program klade důraz na networking mezi queer filmaři. V doprovodné sekci se objevují odborné diskuze i večírky. Mimo celovečerní filmy můžete na festivalu vidět také řadu dokumentů a krátkých filmy.
Festival zahájila 7. listopadu v Praze slavností projekce filmu Adam od debutujícího amerického režiséra Rhyse Ernsta. V pátek 15. listopadu otevře týdenní brněnský program projekce filmu Matthias a Maxime od Xaviera Dolana.
Ředitel festivalu Pavel Bicek upřesnil, že mezi hlavní cíle festivalu patří ukázat queer život autenticky a v co nejširší podobě. Důležité je podle něj přinášet to nejrelevantnější k tématu LGBT. Queer kinematografie se za poslední dekády poměrně dynamicky proměňuje. Někteří filmaři se už dostávají i na velké festivaly. „Došlo k důležitým posunům – v tématech i v tom, kdo filmy dělá,“ doplnil producent a člen poroty hlavní soutěže, Michael Raisler. Ten je producentem filmů Beach Rats a We the Animals, které v posledních dvou ročnících Mezipater vyhrály hlavní soutěž.
Motto V proudu změn odkazuje k tomu, že my sami musíme uvádět dění do pohybu.
Sandra Hezinová
Pavel Bicek popsal, že se LGBT komunity otevírají, ale současně se stále potýkají s různými problémy. Například film Dokud se tančí zobrazuje příběh čisté lásky mezi dvěma gayi v prostředí tradičního gruzínského tance. Premiéra v Gruzii, která probíhala souběžně s pražskou projekcí na festivalu, byla problematická, zatímco v Praze film sklidil bouřlivý potlesk. Při české projekci zas rezonoval snímek Freedom to Marry, který zobrazuje cestu k manželství pro všechny páry. V České republice totiž novela legalizující manželství gay a lesbických párů není dosud schválena.
Poslechněte si celé ArtCafé s hudebním výběrem Petra Dorůžky, který se zaměřil na aktuální pořadí na Evropském žebříčku world music WMCE.
Související
-
Na konci světa a v rouše beránčím
Režijní debut bývalého anglického herce Francise Lee Na konci světa je už od prvního uvedení na festivalu v Sundance cejchován označením “novodobé Zkrocené hory“.
-
Já, Simon a zápisník jednoho coming-outu
Z filmařského i marketingového hlediska je film Já, Simon novátorský krok. Režisér Greg Berlanti poprvé výrazně usazuje téma coming-outu do popředí mainstreamového filmu.
-
Mezipatra se letos vydávají mimo realitu
O 19. ročníku Mezipatra Queer Filmového festivalu – sekce, retro a hosté.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...