Lars Saabye Christensen: Chet tady nezahraje. Život, smrt a jazz v rozhlasové hře norského autora
Jazz jako vzrušující hudební inspirace. Jazz jako zábava. Jazz jako vášeň. Jazz jako životní náplň i životní prokletí. Ve všech těchto podobách se objevuje jazzová hudba v rozhlasové hře norského autora Larse Saabye Christensena, jehož knihy sklízejí úspěchy i za hranicemi a oblíbili si je i čeští čtenáři. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Christensen, u nás nejvíce známý románem Beatles, je nositelem řady literárních cen a dnes patří k celosvětově známým a uznávaným spisovatelům. Kromě románů vydal i povídky, píše poezii, osvědčil se jako filmový scenárista (v české distribuci běžely filmy Telgrafista nebo Přísahám na mou duši) i dramatik.
Hru Chet tady nezahraje, která počítá s živou účastí hudebníků, napsal na tělo populárnímu norskému herci a režisérovi Thorbjørnovi Harrovi a s velkým úspěchem se hrála v Národním divadle v Oslu.
Hořká zpověď jazzového hudebníka, který jazzu propadl poté, co uslyšel nahrávku legendárního jazzmana Cheta Bakera, předvádí svět nočních klubů, únavných „štací“ s přespáním v levných hotelech. Výstižně popisuje život hudebníků, kteří se ve svém žánru sice nikdy nestanou hvězdami, ale přesto věnují své hudbě vše i na úkor osobního života.
Úspěšnou divadelní inscenaci nastudoval v razantní rozhlasové verzi i norský veřejnoprávní rozhlas NRK v roce 2011, opět s Thorbjørnem Harrem v hlavní roli. I v české verzi využil Dimitrij Dudík jazzovou inspiraci textu a k natáčení přizval výrazná jména české jazzové scény: Karel Růžička – piano, Josef Vejvoda – bicí, Ondřej Štajnochr – kontrabas , David Fárek – tenor saxofon, Michal Skořepa – zpěv.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.